חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

אנדיוני - אלופי הגראנד סלאם באוסטרליה

עומר קמחי 
עם חברים כאלה
 
כשיוני ארליך שיחק בטורניר נידח מחוץ לווימבלדון, התקשר אליו חבר ואמר לו: "עזוב אותך יוני, אתה לא מספיק טוב, בוא לארץ תאמן ילדים". בעיניים דומעות המשיך יוני את השיחה, שבמהלכה קיבל הודעת טקסט: "תעלה על הרכבת הראשונה לווימבלדון, אני רוצה שתשחק איתי בטורניר הזוגות". ההודעה הייתה מאנדי רם.

 

בסופו של דבר הגיע יוני לווימבלדון, ושיחק עם אנדי כל הדרך לחצי הגמר. שם נולד הצמד "אנדיוני", המדורג בין עשרת הצמדים המובילים בעולם כבר כמה שנים טובות. על פתיחת עונה שכזו הם לא חלמו – הצמד אנדיוני הם הישראלים הראשונים שזכו אי פעם בטורניר גראנד סלאם. הצמד הישראלי ניצח בגמר את אלופי ווימבלדון 2007 – ארנו קלמנט ומיכאל לודרה. לודרה זכה בעבר פעמיים באליפות אוסטרליה הפתוחה לזוגות, וקלמנט זכה בווימבלדון בשנה שעברה, לאחר שב-2001 היה מדורג במקום העשירי בעולם ליחידים. הצמד הישראלי גבר בחצי הגמר על מאהש בופאטי ומארק נוולס בתוצאה: 6:4 6:4. בופאטי ונוולס הדיחו את המדורגים ראשונים בעולם, האחים בראיין, מה שהעצים את הישגם האדיר של הצמד אנדיוני, (בתמונה מטה).
 
                                      
                                                            
                                                              יוני ארליך ואנדי רם - אלופי הגראנד סלאם
 
שחר פאר, נציגת הבנות הבכירה שלנו באליפות, אמנם לא הצליחה להעפיל לשלבים הסופיים של טורניר היחידים (הפסידה לאלנה דמנטייבה 6:2 6:0 בסיבוב השלישי, במשחק חלש ביותר שלה), אולם הפתיעה כשעלתה לגמר הזוגות יחד עם שותפתה, ויקטוריה אזרנקה מבלארוסיה. הצמד הישראלי-בלארוסי ניצח בחצי הגמר את צמד הסיניות – זי יאן וג'י זאנג, המדורגות במקום השישי בעולם בזוגות, בתוצאה: 6:0 5:7 7:6. במערכה השלישית והמכרעת הצטיינו שחר ושותפתה וניצחו בשובר השוויון 7:3. את הגמר נגד האחיות בונדרנקו מאוקראינה הן פתחו מצוין, בניצחון של 6:2 במערכה הראשונה, אך לאחר הפסקה מבוימת של הצמד מאוקראינה הן נוצחו, 1:6 4:6, עם תצוגת טניס מרהיבה מהרשת מצידן של המנצחות.

 

פאר הסתפקה בהמחאה ע"ס 100,000 דולר, ובתואר ה"ראנר-אפ" (המפסידים בגמר) של טורניר הזוגות לנשים.

 


חוויית היום הראשון
 

ביום הראשון לטורניר עלו בהגרלה ארבעה משחקים רצופים של ישראלים (כמובן שנסעתי כמעודד לאומי, מצויד בדגל ישראל קטן שלקחתי מבני). זה התחיל טוב, כאשר דודי סלע ניצח את האוסטרי מרטין סלאנר. במשחק מצאתי את עצמי יושב ליד אנדי רם, וצועק יחד איתו ועם עוד 250 ישראלים מאמינים: "דודי סלע מלחמה" ו-"אל אל ישראל". אנדי לא ידע שאני כותב לעיתון ישראלי מכובד וידוע באוסטרליה (גם אני עוד לא ידעתי), וסיפר לחברו על משבר קטן שיש לו עם יוני ארליך, ועל האימונים הקשים שהם עשו כדי להתגבר עליו (הם כנראה הצליחו בעבודה).

 

סלע ניצח בקלות, אך נוצח בסיבוב השני ע"י איבו קרלביץ, המכונה "האיום", בשל חבטות הפתיחה שלו, שמגיעות ל-200 קמ"ש בקביעות. סלע הצליח לנצח את המערכה הראשונה בשובר שוויון, אך לאחר מכן נחלש והפסיד 4:6 3:6 1:6. למשחק של שחר פאר הגיעו אותם 250 ישראלים, אבל המגרש התמלא בצופים אוסטרלים, שלא הבינו איזו כוכבת תעלה ותבוא במגרש צדדי. זו עלתה מלאת אנרגיה, וניצחה את רנטה וקרובה הגבוהה (180 ס"מ), 6:2 במערכה הראשונה. ורקובה למדה מהר את פאר, והחלה מעלה אותה יותר ויותר אל הרשת. פאר (בתמונה משמאל) התקשתה והפסידה במערכה השנייה 2:6 (שוויון אחת במערכות). פאר עשתה לקהל סימן, וכאילו משום מקום החל הקהל במגרש מעודד אותה. במערכה השלישית והמכרעת ניצחה פאר 6:0, והקהל היה בעננים. אפילו אנדי רם הגיע אחרי האימון, נתן חיבוק והצטלם עם פאר ועם המטיילים שעודדו. "הקהל עזר לי להתרומם במערכה האחרונה, אין כמוהו בכל העולם", אמרה פאר לתקשורת האוסטרלית אחרי המשחק.

 

בסיבוב השני ניצחה פאר את ג'סיקה מור האוסטרלית, בת ה-17, בשתי מערכות (6:0 7:5), ובסיבוב השלישי הפסידה לדמנטייבה. ציפי אובזילר שיחקה נגד דמנטייבה ביום הראשון, והפסידה 2:6 2:6. לנציג האחרון שלנו באותו היום, הראל לוי, שעלה מהמוקדמות, הייתה הגרלה קשה מראש, נגד אנדראס סאפי, המדורג 39 בעולם (194 ס"מ של עוצמה וכוח). הראל התקשה מאד במשחק נגדו, ונוצח 4:6 2:6 1:6.

 

השנה הצטרפה לנבחרת הישראלית שחקנית חדשה, מחבר העמים, בשם יבגנייה לינטסקיה, שהייתה מדורגת 35 בעולם בשנת 2005. לינטסקיה חוזרת לאט לאט לכושר משחק, לאחר פציעה לא קלה שעברה. היא הפסידה לאנה קרמר הלוקסמבורגית, המדורגת במקום ה-85 בעולם, 6:7 0:6. במשחקי הזוגות המעורבים הגיעו יוני ארליך ובת זוגו לרבע הגמר.

 

אנדי רם, שזכה זה כבר בשני טורנירי גראנד סלאם בזוגות מעורבים, נוצח בחצי הגמר עם בת זוגו, נטלי דשי הצרפתייה, ע"י הזוג ההודי – סניה מירזה ומארש מופאטי (שהפסיד, כאמור, לאנדי, בחצי הגמר לגברים) 4:6 2:6. אין ספק שגם כאן נחלו השחקנים הישראלים הצלחה, גם אם טורניר הזוגות המעורבים נחשב ל"טורניר כסף כיס".

 

לסיכום: הנבחרת הישראלית הצליחה השנה מעל ומעבר למצופה, וחזרה הביתה עם "מדליה". הצמד אנדיוני הציג טורניר מושלם, בו לא הפסיד אפילו במערכה אחת – ואנחנו נהיה כאן כדי לעודד גם בשנה הבאה.

פורסם ב-  - לחצו כאן לנקודות חלוקה או למנוייםאל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס