חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

מיליונרים קטנים

רונית ברסכסף דוקא כן גדל על העצים

 

אם אתה אחד מ-99% אחוזי האוסטרלים שאינם מליונרים, ואתה לא קם בבוקר ומחליט שסתם בא לך לטוס לישראל ליום ההולדת של האחיינית שלך, אתה בטח שואל את עצמך מידי פעם, איך מתוך הדוגמא האישית הזאת אתה יכול לגדל ילדים מליונרים.

 

בכרטיסי הברכה לימי ההולדת של הילדים אנחנו תמיד מאחלים להם אושר ועושר. לעצמינו אנחנו מאחלים נחת. כסף, אנחנו אומרים להם לא פעם, לא גדל על העצים - ובלי לשים לב ירינו לעצמנו ברגל. לאורך ילדותנו הסביבה מטפחת הרבה מאד את האשליה שכסף, הרבה כסף, מגיע לבני האדם בערוצים מוגבלים. אבא מליונר (אף פעם לא אמא), זכיה בלוטו, שחיתות או עבודת פרך נתפסים כדרך היחידה להיות מליונרים, ויש המון סרטים וספרים שמחזקים את האמונה הזאת עד מאד. ומיד נשאלת השאלה, האם עם האמונות הללו נוכל לשנות את הסטטיסטיקה האוסטרלית, הטוענת ש"רק 4 אחוזים מן האוסטרלים יפרשו בנוחות כלכלית, ורק אחוז אחד בלבד יפרוש מליונר – כשברשותו רכוש או מזומן בשווי של מליון דולרים או יותר"?

 

כדי לשנות את הסטטיסטיקה צריך לגדל ילדים עם מנטליות של מליונרים, כאלה שמאמינים שאפשר, שמותר, שהם יכולים, שכסף כן גדל על העצים. ובשביל זה צריכים ההורים בעיקר אומץ.

 


 
חינוך למיליונריות
 

מחקרים על מליונרים והגישה שלהם ישנם בשפע, והם יכולים ללמד אותנו איך אפשר להטביע את הגישות הללו אצל ילדים מגיל צעיר, ולפתח התיחסות בריאה לכסף, לשימוש בו, לניהולו ולהנאה ממנו. במחקרים הללו ניתן לגלות כי רוב המליונרים בעולם לא נופלים לקטגוריות המקובלות של אבא מליונר, לוטו, שחיתות ועבודת פרך. רובם זוכים לפרסום לאחר שהפכו מליונרים, מעוני מוחלט, הרבה מזוכי הלוטו מאבדים את הזכיה שלהם תוך זמן קצר, הצדקות הגדולות ביותר בעולם מוענקות כתרומות מאנשים עשירים מאד, ולטענתם, מדובר פה בגישה ולא בהכרח בעבודת פרך -

 

 
גישה של מליונרים קטנים 1#

עושר הוא זכות

 

אחת התכונות הבולטות ביותר של אנשים עשירים היא שהם חושבים שמגיע להם. בזמן שה"עניים" מאמינים שהכסף בעולם מוגבל ואי אפשר שלכולם יהיה, העשירים מאמינים שכסף יש בשפע והם צריכים רק לקחת, כי זאת הזכות שלהם. הידעתם שאם היו מחלקים את כל הכסף בעולם באופן שווה, לכל בני האדם, כולל אנשים במדינות העולם השלישי, כל אחד מאיתנו היה מקבל 3 מליון דולר? אז תדעו - לילד שלכם יש זכות בעולם, ע"ס 3 מליון דולר - הכסף שם בשביל מי שמאמין שמגיע לו. למדו את ילדכם לקחת, ספרו לו על הזכות שלו, למדו אותו להעריך את עצמו מספיק כדי לגבות את הסכום שהוקצב לו בקופה העולמית. הכסף קיים, רק צריך לקחת!
 

 

 
גישה של מליונרים קטנים 2#
פיתוח אישיות וגישה לעומת ידע והשכלה

 

כשכל העולם מחפש ידע (ולא סתם יש רק אחוז אחד של מליונרים), העשירים מטפחים את הגישה ואת האישיות שלהם. השכלה גבוהה, או אפילו התמחות בתחום מסויים, לא מציבה את הפרופסורים של העולם בראש טבלת האנשים העשירים. זכרו - כדי לגדל מליונר קטן, הדגישו את הגישה לחיים ולא את הציונים שמקבלים בבית הספר. תהליך הלמידה חשוב יותר מן התוצאה.

 

 
גישה של מליונרים קטנים 3#
השקעה עולה על יכולת
 

תכונה מאד מיוחדת של אנשים עשירים היא, באופן מפתיע, שהם ילדים בני חמש במנטליות שלהם לגבי יכולת והשקעה. מחקרים על אינטליגנציה רגשית גילו כי ככל שהילדים היו קטנים יותר, כך היתה הגישה שלהם בריאה יותר ומוצלחת יותר בכל הנוגע להצלחה וכשלון. כשביקשו מחבורת ילדים עד גיל 5 לבצע משימה (בלתי אפשרית) הם המשיכו לנסות, שוב ושוב, למעלה מ-16 נסיונות. לתפיסתם, ההצלחה תלויה בהשקעה בלבד. כשניתנה אותה משימה לבני 6-9, גילו כי הם ניסו פחות פעמים, אבל עדיין היחס שלהם העניק להשקעה יתרון. ילדים בני 10-12, לעומתם, ניסו הרבה פחות פעמים ועבורם היתה נטיה לכוון היכולת האישית שלהם. בני ה-13-15 בחנו את המשימה, ניסו פעם או פעמיים, ויתרו והצדיקו זאת ביכולת הנמוכה שלהם. מליונרים רואים בהשקעה את המדד להצלחה שלהם - הם יעשו את הדברים ש-99 האחוזים האחרים לא ינסו אפילו. זוכרים את אדיסון? הוא בעצם היה ילד בן 5 במנטליות שלו, כי אחרי 20 נסיונות, 50, 600 או 1000 נסיונות להדליק את הנורה, והמון תגובות קשות של "מתי תבין שאתה לא יכול?", הוא הצליח, אחרי 1500 ניסיונות, להביא אור לחיים שלנו, רק בגלל שהוא ניחן במנטליות של בן 5. לטענתו, הוא הצליח 1499 פעם - להוכיח מה לא עובד. עבורו, לא היו חויות כשלון, אלא רק למידה. זכרו- כולם נופלים, רק עשירים קמים יותר פעמים. כדי לגדל מליונר קטן, אפשרו לו להיות בן 5 במנטליות לגבי השקעה והתמדה - ההשקעה תנצח!  

 

 
גישה של מליונרים קטנים 4#
שינוי = הזדמנות

 

בראיונות עם אנשים עשירים ניתן היה לראות כי היחס שלהם לשינוים שונה מאנשים שאינם עשירים. העשירים היו גמישים יותר בקבלה שלהם את השינוים בחייהם. הם עברו דירות, שפות, מדינות, משברים, והיחס שלהם לכל השינויים הללו היה – הזדמנות. מהכל לומדים! הורים רבים מאמינים כי שמירה על קביעות הכרחית להתפתחות הילדים, ולא מבחינים בהבדל הדק שבין קביעות למקובעות.  כישראלים שחיים מחוץ לישראל, לא פעם דנתם בנושא הוצאת הילדים מן הסביבה הרגילה שלהם, ו"מה בעצם עשינו להם?" - אז כדאי לזכור שילדים מטבעם גמישים הרבה יותר ממבוגרים, ומתיחסים באופן טבעי לשינויים כמשהו מרגש. לכן הקפידו לאפשר לילדכם לקבל שינויים באהבה והתרגשות. כדי לגדל מליונר קטן, אתם צריכים לטפח את הגמישות שלו ואת יכולת ההתמודדות שלו עם אתגרים.

 

 
גישה של מליונרים קטנים #5
נוסעים קדימה!

 

תכונה נוספת שאפשר להעניק למליונרים הקטנים שלנו, היא היכולת ללכת קדימה. אנשים עשירים מקפידים מאד להסתכל קדימה, ואם אפשר מעבר למכונית שממול, כדי לפתח קצת ראיית שטח. בניגוד לאנשים שאינם עשירים, המתעסקים רבות בעבר, במה שקרה, בסיבות ובתירוצים ללמה אין להם כסף או למה הם לא יכולים להרשות לעצמם חופשה או טיסה ליומולדת של הבת דודה, הרי שאנשים עשירים מציבים לעצמם יעדים בעתיד ונוסעים , קדימה. כדי להבין את העקרון, דמיינו את עצמכם יושבים במכונית ונוסעים, שימו לב שאתם באופן עקרוני נוסעים קדימה. אם תסעו קדימה כשהראש שלכם פונה אחורנית רב הנסיעה, הרי שיהיו הרבה יותר תאונות. זכרו, בשביל זה יש לכם את המראה הקטנה ממול, מידי פעם להעיף מבט אחורנית, אבל הגוף כולו פונה קדימה. ילדים הממוקדים על מה יהיה במקום על מה שהיה יגיעו מהר יותר אל היעד, בבטחה.  גדלו נהגים זהירים!

 

 
גישה של מליונרים קטנים #6
היצירתיות לשלטון

 

אנשים עשירים הם אנשים יצירתיים מאד, הם לא שואפים להיות כמו כולם. השאיפה להטמע, להיות חלק, להיות כמו האחרים, לא מרגשת אותם. עבורם, להיות מיוחדים, לחשוב אחרת, זוהי תכונה שמכניסה כסף. ספר שכתבו צ'רלס ואליזבת הנדי " האלכימאים החדשים" סקר קורות חיים של חבורת אנשים מאד מצליחים באנגליה, וגילה שמילדות הם היו אנשים שונים. היה מיוחד לגלות שרובם קיבלו תמיכה גדולה לשוני שלהם מההורים שלהם. שימו לב שבתור הורים יש לכם יכולת עצומה בגידול של ילדים מסוג זה, למדו את הילד שלכם למצוא את היחודיות שלו ולטפח אותה. ובפעם הבאה כשאתם מתלוננים שהוא לא כמו האחרים זכרו, יש לו יותר סיכוי להיות מליונר קטן.

 

 

 

 
גישה של מליונרים קטנים #7
טיפוח קשרים חברתיים

 

אנשים עשירים מאד משקיעים בקשרים שלהם עם אנשים אחרים. יש אצלם הבנה עמוקה לקשר שבין הקשרים האישיים וההצלחות הכלכליות שלהם. כן, הם יכולים לחתום עסקים בשווי של מליוני דולרים במגרש גולף, במסעדה או מסיבה וגם שם, היכולת שלהם להבין, לתקשר ולהביע את עצמם בפני אחרים תכריע את הכף. למדו את המליונר הצעיר שלכם לאהב אנשים, לאהב קשרים עם אנשים חדשים, לטפח את היכולות החברתיות שלהם. בסופו של דבר כשהוא יחליט לטוס מהצד השני של העולם כדי להגיע ליום ההולדת שלכם, הוא יעדיף לטוס עם חברת התעופה של חבר ילדות שלו.
 
 
 
 
 

 

 
גישה של מליונרים קטנים #8
אנשי תודה

 

במחקרים על אנשים עשירים, גילו כי מליונרים מאד מעריכים את מה שיש להם. כלפי חוץ נדמה שהם מאד מאד עסוקים בנכסים ובכסף שלהם, אולם עבורם הבריאות, הזמן עם המשפחה, חברים , הדברים האלה שכסף לא ממש יכול לקנות, חשובים להם מאד. למדו ילדים קטנים להעריך את מה שיש להם, לשמוח על הדברים הקטנים, להודות על מה שיש. לא סתם אומרים שתודה זאת מילת קסם. שחקו משחקים של "על מה אני שמח היום?" כדי להרגיל את הילדים מגיל צעיר להתמקד בדברים החיובים של החיים, ולראות טוב גם במצבים קצת פחות משמחים.

 

 

בשכבה של הילד שלך רק 1 מתוך כל 100 ילדים יפרוש מליונר. אם  לאחד החברים שלו יש אבא מליונר, אמא שזכתה בלוטו, סבא מושחת וסבתא שעובדת בפרך, הרי שהילד שלך נידון לחלום על כסף. הדרך הטובה ביותר לשנות את הסטיסטיקה היא להתחיל מוקדם, ולגדל מליונרים צעירים שמקדישים את רב זמנם לפיתוח האישיות שלהם, ללמידה, התקדמות ונחישות. נחישות ללכת קדימה, ישר אל השלושה מליון דולר, שמגיעים להם!אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס