חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

"דורות 2008" - הזדמנות להשפיע

רן פורתקריאה אישית

בואו ליטול חלק בפרויקט חשוב - סקר אינטרנטי על עמדות היהודים והישראלים באוסטרליה ובניו זילנד של אוניברסיטת מונאש. מדובר בהזדמנות ראשונה לשים על המפה את 'הקול הישראלי' בנושאים מרכזיים מול מוסדות השלטון ומנהיגות הקהילה היהודית.

 


"הקול הישראלי"? מה זה בכלל?

בימים אלה נערך באוסטרליה סקר ראשון מסוגו. פרופ' אנדרו מרקוס, מאוניברסיטת מונאש שבמלבורן, יזם את הסקר המדגמי "דורות 2008" (Gen 2008), שמטרתו לבחון ולסקור את עמדותיהם של היהודים והישראלים ברחבי אוסטרליה וניו-זילנד. השאלות המוצגות למשתתפים נוגעות בתחומי התרבות, חברה, רווחה, כלכלה, דת וחינוך. גם תהליך הקליטה באוסטרליה והיחס לישראל נבחנים בסקר.

בעקבות פניית "אל-אוסטרליה", מבקשים פרופ' מרקוס וטניה ארונוב, המסייעת לו בעריכת הסקר, להבהיר מדוע השתתפות הישראלים חשובה במיוחד : הם מדגישים כי מדובר בהזדמנות ראשונה להציב את הקהילה הישראלית באוסטרליה 'על המפה', גם בנפרד מזו היהודית. לדבריהם, "הסקר נותן לכל אחד המשלים אותו הזדמנות להביע את קולו" ואת עמדותיו, יהודים וישראלים כאחד, לגבי שינויים הנדרשים בתחומים מרכזיים וחשובים לחיינו. מוסדות השלטון וגופים מובילים בקהילה היהודית, המשתתפים אף הם בפרויקט (דוגמת קרן Pratt, Jewish Community Council of Victoria ו-Jewish Care), כבר מגלים עניין בתוצאותיו. מסיבה זו, השתתפות בסקר מאפשרת לנו להשפיע על עתידנו באוסטרליה.


מן העבר ועד לעתיד

טניה מסבירה כי בזכות המידע שנאסף "אנחנו יכולים ליצור תמונה של המקור והרקע של היהודים המתגוררים באוסטרליה". החלק הראשון מתמקד בעבר - בארצות המוצא ובשפות המדוברות בבית, בחינוך ובמידת הקשר לדת והחיבור לקהילה. הפרק השני מביט קדימה, לעתיד, ושואל שאלות הנוגעות לסוגיות החשובות ביותר לישראלים וליהודים באוסטרליה, הן ברמה האישית והן במישור הקהילתי.

הסקר הוא בעילום שם ומסתיים בתום חודש פברואר, 2009 - אז אנא, מהרו והצטרפו לאלפי היהודים והישראלים שכבר נטלו חלק בפרויקט החשוב הזה. מסיבות סטטיסטיות, יש הכרח בהשתתפות של כמה שיותר פרטים מכל תת-קבוצה בקהילה היהודית, ובכלל זה הישראלים.  חשוב לדעת, שהמידע מהסקר ינותח גם על ידי חוקר ישראלי, וישמש גם למחקר עתידי, ראשון מסוגו, שיעסוק בישראלים החיים באוסטרליה.


איך משתתפים ומשפיעים?

כדי להשתתף בסקר דרך האינטרנט:

1.      שולחים את המילה "Register" לדוא"ל ומקבלים בדוא"ל חוזר סיסמא אישית.

 

2.       גולשים לאתר www.jsurvey.info ומקליקים על access the survey online.  בדף שנפתח מקלידים את הסיסמא.

לחליפין, מי שרוצה למלא שאלונים מודפסים, או לשאול שאלות הנוגעות לסקר, תכניו ומהותו - ניתן להתקשר חינם 1300 880 371 או לפנות לדוא"ל (בעברית או באנגלית).

תודה מראש על שיתוף הפעולה ובהצלחה לכולנו!

(רן פורת הוא עיתונאי, חוקר ודוקטורנט להיסטוריה באוניברסיטת מונאש במלבורן, הכותב על פזורת הישראלים באוסטרליה,
קצין מודיעין (מיל'), ועסק רבות בתחומי יחסים בינלאומיים וביטחון)אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס