חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

"לוזר של אהבה" - ליאונרד כהן שב לאוז

זבולון שלו


 

אהבה בת 74
מליוני שנים נמצאים האנשים במרדף אינסופי אחר האהבה, כל אחד בדרכו שלו. שירים, ספרים, מילים, כסף ובעצם מה לא - הכל רק בשביל למצוא את אותה אהבה, שתביא למוצא הישר קצת שלווה. גן עדן עלי אדמות. אחרי הכל, למה לחכות לעולם הבא, "אהבה עכשיו!"
לפני יותר משלושים שנה אמר לאונרד כהן (בתמונה משמאל) כי תחילה הוא כתב בשביל אהבה ואחר כך כתב בשביל כסף. אם כך, סביר למדי כי ספרו - "Beautiful Losers", שנכתב בסמוך לתחילת דרכו, נכנס לקטגוריית הכתובים באהבה. אותה אהבה, אשר כמאמר הקלישאה, היא עיוורת ואינה מבדילה בין עני לעשיר- אולי כי שניהם לקחו לה כל אחד עין.
לכהן לקחו חמישה מליון דולר. יותר נכון - לקח, המנהל האישי, האדם שהיה הכי קרוב אליו במשך שנים רבות, רוקן אותו מנכסיו, אולי כי כהן היה עיוור, אהב מידי, לוזר. ואיזה לוזר נפלא שהוא.
בעל כורחו, על העיוורון והכיסים הריקים, הוכרח כהן לצאת שוב לדרך, לעלות על הבמה, להופיע בפני קהל, לאחר יותר מעשור, עשור של חיפוש עצמי, חיפוש השלווה הפנימית כאחד הנזירים הזוטרים, כמשרתו האישי של אב מנזר בודהיסטי. כמאמר סוקרטס, עיני הרוח מתחילות לראות רחוק רק כשעיני הבשר כבר מעבר לשיא כוחן. והנה, כשהוא מפוייס עם עצמו, בגיל שבעים וארבע, מצא כנראה כהן את האהבה אותה חיפש כל חייו על הבמה. מתחילתו של סיבוב ההופעות הנוכחי, הקהל מרעיף על כהן אהבה בעוצמה ובמינון עליהן לא חלם. חמישה מליון דולר עלתה לו האהבה הזו, וכהן בצניעותו ודאי יאמר, "היתה שווה כל סנט, ולא רק בדיעבד".
מפאת הביקוש כהן נאלץ להופיע באיצטדיוני ענק, חלומם הרטוב של רוקרים עטורי הורמונים. עשרות אלפים, אוהבים, מריעים, מתרגשים, מזיעים דמעות של אושר למראה ומישמע האדם שהביא להם, כל אחד בזמנו ודרכו, הרבה רגעי אושר. ועתה, הגיעה העת להשיב אהבה. ברבים מן המופעים, עם עלייתו של כהן לבמה, נעמד הקהל ומחא כפיים במשך דקות ארוכות, בלי שכהן יוציא הגה, או צליל כלשהו. מחזה שחוזר על עצמו שוב ושוב בכל מקום אליו הוא מגיע.
כהן הפך ממאהב לאהוב, ויש בכך משום צדק פואטי, כי לא לשווא יחשפו קרני שמש את זיווה של אבן טובה ויקרה, אלא אם צפונה בה, באבן עצמה, הצלילות כעיקר סגולתה. והנה הוא שוב כאן, כאבן מתגלגלת.


עדות והקדשה אישית
אני אוהב אותו, את כהן. אם מושאי השתוקקותו של אדם אינם המקור לתשוקתו אלא רק עדות לה, הרי שאין ככהן להיות לי לעדות, עדות לאהבתי השקטה אליו, למילותיו, לנשותיו. כפי שכהן אמר, טוב מהפראי הוא הפראי בהחבא. היום, לצד וכהשלמה לאהבה העיוורת, התשוקה היא זו שרואה - ורבים הם האנשים הנדיבים לזיקנתו, ובצדק.

כהן כבר הילך על אדמת אוסטרליה, תר אותה על במות ובין ייקבים, ייקבים שבשנים עברו ודאי היו מטעימים בבקבוקים רבים את שפתיו. ואני לבטח יכלתי לחכות עם כל מכבסת המילים עד למחרת המופע, ולהמטיר עוד מילים למכביר על השירים, המחוות, ההתרגשות ושאר הארות. אבל אני יודע שלא משנה מה באמת יהיה במופע, הלוזר הנפלא הזה הוא ווינר בנשמה, כי לא משנה מה, האהבה מנצחת. ולן, ללא עוררין, הוא הכהן הגדול של האהבה, שגם במליונים לא תסולא.

(לאיש של אלף נשים, לאיש של המילים, לאיש של הצלילים :

I'm your man!

עכשיו תשע בערב, אמצע דצמבר,
אני כותב לך והלילה בחוץ הולך וקצר.
במלבורן כבר קיץ וחם, אני אוהב את החיים כאן,
כמו ציפור על חוט, זו דרכי להיות קצת חופשי, רגל פה רגל קאן.

שמעתי שאתה מגיע לעיר, בטח תשתכן במגדל, קומה עליונה,
חי את חייך כאילו היו באמת, מאבד אחיזה, צולל אל מצולות השלמות.

כן, נגעת בכל הקדושים - 
יהודים, נוצרים, בודהיסטים ואחרים.
נגעת גם בי. במפולות של שירי שנאה, אהבה, קברת את נשמתי.
לו רק ידעת, לו רק ידעת כמה פעמים הפחת רוח באפי.

היית האיש בשחור, נחשק, גם בלילות של לבד, ועכשיו זקנת,
ועדיין קול הקסם, המילים, את כל אלה לא איבדת.

זה כן מזכיר לי שגם אני ואהוביי מזדקנים,
וכאב זיכרון ילדותי מפלח דרכו אליי דרך כל השנים.

וגם אני, די כמוך, מבעד למסך המילים משתוקק לאהבה,
ובבדידותי ממתין להאנק וויליאמס שיחזור כבר בתשובה.

שוב שומע אותך תופס ראש בצ`לסי הוטל,
עכשיו גם דויד מנעים זמירות הוא לאל.
טוב נו, הללויה.

זוכר הכל, די בברור,
את המיטה הלא עשויה והלימו למטה, ממתינה.
שמע נו, מה אני יכול להגיד עוד אחי,
כפי שג`ניס אמרה, אנחנו מכוערים אבל יש לנו את המוזיקה.
אני שמח מאוד שניקרת בדרכי.

 ורק שתדע, שבכל פעם שאתה כאן בסביבה,
אני מתפתה להשוות מיתולוגיות ולהכנס למיטה.

כן, אתה צודק, כמובן שזה לא רק ענין של זיקפה,
יש גם את אלוהים, אהבה ושאר הפחדים.
אז על כל אלה, ועוד, תודה.   

באהבה,

 ז. שלו )
                                                   אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס