חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

בית-ספר יהודי לילדי הישראלים

רן פורת 
קריאה לשיתוף פעולה
 
"אנחנו צריכים אתכם, ואתם צריכים אותנו" – כך הגדירה מנהלת בית-הספר "קינג דייויד" את מטרתו של כנס סוער, ראשון מסוגו, שנערך ב"בית וייצמן", וקורא לשילוב ילדי הישראלים במסגרות החינוך היהודי במלבורן, אוסטרליה.

 

ביוזמתו של "המרכז הישראלי" שבעיר, נאספו ישראלים רבים לסימפוזיון בנושא המסעיר את הקהילה הישראלית במלבורן – החינוך היהודי לילדי הישראלים. בתי-הספר היהודיים שלחו נציגים בכירים לדיון ראשון מסוגו, בין מוסדות חינוך איכותיים אלה לבין הקהילה הישראלית. מטרתו המוצהרת של הכנס הייתה לנסות ולשלב בבתי-הספר היהודיים עוד ילדים מן הקהילה הישראלית, שכן כיום מהווים ילדי הישראלים רק כ-20 אחוזים מאותם התלמידים.

 

מייקל כהן, סגן מנהל בית-הספר "ביאליק", הציג נתונים הנוגעים למספר הילדים הלומדים במוסדות היהודיים. מספרם נע בין 200 בבית-הספר "שלום עליכם", ועד ל-1,500 בבית-הספר "הר הצופים" (Mount Scopus). הוא הדגיש כי בכל המקומות, מהווה העברית חלק בלתי ניתן להפרדה מתוכנית הלימודים. ג'יימס קנרד, מנהל בית-הספר "הר הצופים" פירט את יתרונותיהם של בתי-הספר היהודיים על הציבוריים – השמירה על הקשר עם הקהילה היהודית, קיום החגים היהודיים, שיעורי היהדות, והיכולת ליצור קשר חברתי עם ילדים יהודים וישראלים. כל אלה מטפחים זהות יהודית, החשובה מאד לחיי הישראלים בחו"ל.

 


 
מתייחסים לחששות...
 
שאלה מהקהל נגעה לתפיסה הרווחת בקרב חלק מן הישראלים, הנוגעת בניכור ובאליטיזם המאפיינים את התלמידים בבתי-הספר היהודיים. בתשובה, סיפרה רכזת העברית מבית-הספר "קינג דייויד", אופירה ברקת, על השתלבותם המוצלחת של ילדיה שלה בחינוך היהודי בעיר. גם לפי רונית לבהר, המשמשת בתפקיד מקביל ב"הר הצופים", תהליך ההתאקלמות של ילדי הישראלים בבתי-ספר אלה קל יחסית, למרות הבדלי מנטליות. נציגי בתי-הספר ביקשו להבהיר גם כי אין בסיס לחשש, לפיו במוסדות אלה מנסים "להחזיר בתשובה" את ילדי הישראלים החילונים.

 


...וגם למחיר.
 
נושא עלות החינוך בבתי-הספר היהודיים עורר את עיקר תשומת-הלב וחילוקי הדעות. הרב מוטי ליברוב מ"המרכז שלנו" הסביר, כי על שני ה"צדדים" לשנות את אופן חשיבתם בסוגיה : מחד גיסא, על הישראלים המורגלים בחינוך יהודי המוענק חינם בישראל, לשנות את אופן החשיבה, להעמיד את החינוך היהודי גבוה בסולם העדיפויות שלהם ולהקריב, על מנת לשלוח את ילדיהם לבתי-ספר יהודיים. מאידך גיסא, על בית-הספר להתאים את מבחן האמצעים לקבל סיוע להורה הישראלי, ולצרכים היחודיים של הקהילה הישראלית. הרב מוטי הביא כדוגמא את הוצאות הנסיעה לביקור בישראל, שאינן זוכות להתייחסות ייחודית במבחן האמצעים.

 

שמואל גורביץ', מנהל "בית רבקה", ואתי ארבל, רכזת העברית מ"שלום עליכם", הבהירו כי בתי-הספר עושים את המירב להקל את העול הכספי של החינוך היהודי, וקראו לישראלים לנצל את הסיוע הכספי אותו מציעים בתי-הספר בהקשר זה. לאור העובדה שבתי-הספר היהודיים הפרטיים זוכים לסבסוד ממשלתי מזערי ותו לא, הצביעה מישל ברנשאו, מנהל בית-הספר "קינג דייויד", על שינוי לטובה שחל בשנתיים האחרונות ביכולת לגייס תרומות בעבור מוסדות אלה. העלייה מוסברת בכך שעתה גם תרומה למלגות – ולא רק לפרויקטי תשתית – מוכרת לצרכי מס. לפי הנתונים שהוצגו בכנס, לפחות 25 אחוזים מן התלמידים בבתי-הספר נהנים מהקלה בשכר הלימוד (וישנם מוסדות בהם שיעור הזכאים להקלה בשכר הלימוד עומד על כ-70 אחוזים). בסיום הדיון קראו נציגי בתי-הספר להורים ישראלים במלבורן לבקר במוסדותיהם, ולבדוק את אפשרות שילוב ילדיהם בבתי-הספר היהודיים.

 

אחת מן היוזמות הנוספות שעלתה כתוצאה מן הדיון, היא הקמת קרן לגיוס כספים, שמטרתה הקלה בשכר הלימוד למשפחות ישראליות.

 

"המרכז הישראלי" מזמין כל הורה ישראלי המבקש לרשום את ילדיו לבתי-הספר היהודיים במלבורן לפנות אל מורן, בטלפון 03-92725670, או ישירות למוסדות עצמם.

פורסם ב-  (גליון 25, נובמבר-דצמבר 2008) - לחצו כאן לנקודות חלוקה או למנוייםאל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס