חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

איך תולים על קיר גבס "אוסטרלי"?

ליאור מורסקי


 

כישראלים, שהגיעו מארץ הבלוקים והשפכטל, נתקלים אנו לא אחת בבעיה של תליית תמונות על-גבי קירות הגבס "האוסטרלים".

 

לאותם מביניכם המעוניינים לקשט את ביתם השכור בתמונות של הדודות, הכלב והילדים, אך לא רוצים לקדוח חורים מיותרים בקיר, יש מספר פתרונות אפשריים - 

 


 
נתחיל בקל –
 

ניתן לרכוש בכל חנות 2$ ווי תליה מפלסטיק, הניתנים להסרה בקלות לאחר השימוש, ללא פגיעה בצבע. ניתן לתלות על ווים אלה תמונות ודברים קלים יחסית.

 

למי שחשקה נפשו במסמר מתכת מהסוג הישן והטוב, ישנו מסמר שבראשו מרותכת לוחית המונעת ממנו לחדור כולו אל תוך הקיר, ומצידו השני ישנו עוד מסמרון קטן, שעליו נתלה את התמונה.

 


 
ונעבור לקשה –
 
קירות הגבס שבביתנו בנויים על-גבי שלד של קורות עץ – ניצבים (Studs) – הממוקמים פחות או יותר במרחק 45 ס"מ זה מזה. אם נרצה לתלות משהו כבד יותר על הקיר, עדיף למצוא את הניצבים הללו ולהבריג בורג לתוכם.
 
לשם מציאת הניצבים, המוסתרים מאחורי לוח הגבס, יש מכשיר המכונה Stud Finder, שבעזרתו תוכלו למצוא את הניצב שבקיר מבלי לשבור אותו. אם בכל זאת אתם מעונינים למצוא ניצב, אבל לא מתחשק לכם לרוץ ולקנות את המכשיר, תוכלו להקיש על הקיר לאורכו עד אשר תשמעו קול שונה מעט – ואז, בעזרת מקדח דק ככל האפשר קדחו בקיר, ותוכלו להרגיש אם פגעתם בניצב עץ, לפי שבבי העץ שיצאו מהקדח, או לפי ההתנגדות למקדח (כשקודחים בגבס בלבד, לא נחוש בכל התנגדות).

 

גם כשמצאתם את הניצב המיוחל, אל תרוצו לתקוע בו בורג בדיוק במקום בו קדחתם לראשונה. עדיף לקדוח כמה חורים אופקיים סמוכים זה לזה, על מנת למצוא את גבולות הניצב (ימין ושמאל) – מכיוון שרוחבו של זה האחרון לא יעל על 4-5 ס"מ במרבית המקרים, ולא נרצה שהמסמר או הבורג יאחזו בקצה קצהו של הניצב, אלא במרכזו.

 


ואם לא רוצים לתלות דווקא על הניצב?
 
ומה אם חשקה נפשנו בתליית תמונה, או כל דבר אחר, דווקא בנקודה בה אין ניצב?
 

גם כאן קיימים כמה פתרונות די פשוטים. הראשון הוא דיבל (מיתד, בעברית צחה) מפלסטיק, שנראה כמו בורג פלסטי עם הברגה גסה מאד, אותו ניתן לרכוש בכל חנות רצינית, דוגמת "בנינג'ס" (Bunnings). את הדיבל נבריג לקיר הגבס באמצעות מברג, ולתוכו נבריג בורג מתכת רגיל.

 

אפשרות נוספת היא בורג מתכת לקיר גבס, הבנוי כך שבקצהו צמד כנפי מתכת הנפתחות מאחורי הקיר. אם תרצו לתלות משהו כבד יותר, תיאלצו לפנות לאפשרות הראשונה.

 

עד כאן להפעם, ואל תשכחו, כבכל פעם – נקטו בכל אמצעי הזהירות הנדרשים בעת עבודה עם כלים חשמליים.

 

                                                                          (לעזרה נוספת )

 

פורסם ב-  (גליון 25, נובמבר-דצמבר 2008) - לחצו כאן לנקודות חלוקה או למנויים

 
תגובה למאמר

לדיון המלא בפורום

אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס