חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

"כחול-לבן-ירוק-צהוב" - עונת הכדורגל באוסטרליה

בועז בן-ימי


 


 
תום עונת הכדורגל
 
עוד עונה של ה-“A League” הסתיימה לה, ובפעם השניה בתוך שלוש שנים זכתה "מלבורן ויקטורי" באליפות, במשחק מותח שהסתיים בתוצאה 1:0. עם שני כרטיסים אדומים, שלדעת הפרשנים שניהם לא היו מוצדקים, וכמה כרטיסים צהובים.   

למי שאינו יודע, כחול-לבן הם צבעי הקבוצה, אז אם יש לכם סנטימנטים לישראל, ואין לכם את מי לעודד, אולי תמצאו לכם נחמה בעידוד הוויקטורי – ובהחלט יש מה לעודד. משחק הגמר קבע שיאי ציפה לעונה הנוכחית בליגה, כשאת המשחק באו לראות יותר מ-53,000 צופים.

 

הקבוצות המסיימות בשני המקומות הראשונים בליגה משחקות בגביע אסיה לאלופות, בו משתתפות קבוצות מאוסטרליה, יפן, סין, דרום-קוריאה, תאילנד, מדינות המפרץ הפרסי, ועוד. בשנה הראשונה בה השתתפה אוסטרליה במפעל המצוין הזה, ייצגו אותה הקבוצות "מלבורן ויקטורי" (Melbourn Victory) ו-"אדלייד יונייטד" (Adelaide United). מלבורן יצאה כבר בשלבים המוקדמים, אבל אדלייד הגיעה להישג חסר-תקדים, כאשר עלתה עד למשחק-הגמר נגד הקבוצה היפנית "גמבה-אוסקה", לה הפסידה את הגביע (בתמונה משמאל).
 

 


 
הגביע הוא (עוד לא) שלנו
 
גביע אסיה לאלופות קיים כבר שנים רבות, בצורות ושמות שונים. בעבר השתתפו בו גם קבוצות מישראל (לפני שישראל נכללה באירופה), ומכבי תל-אביב זכתה בגביע פעמיים. ואולם, מאז שנת 2004 אוחדו המפעלים השונים לגביע אלופות, בדומה לאירופה, והמפעל אומץ ע"י פיפא. ההשתתפות מביעה עימה הרבה כבוד, ניסיון, וכמובן כסף. אחרי ההצלחה של אדלייד, כל הקבוצות ב-"A League" נושאות עיניהן להיכלל בגביע האלופות.

 

הבעיה היחידה מבחינת אוסטרליה היא התזמון. גביע אסיה לאלופות מתקיים בין החודשים מרץ לנובמבר, כאשר הליגה האוסטרלית מסתיימת בסוף פברואר, והמשתתפת היא תמיד זוכת השנה שחלפה – כך, השנה, סיימו מלבורן ואדלייד בשני המקומות הראשונים, אבל תשחקנה בגביע האלופות שמתחיל רק במרץ 2010. שתי הקבוצות שתשחקנה בגביע האלופות של שנת 2009 הן שתי הקבוצות הראשונות של השנה שעברה, "סנטרל קוסט מארינר'ס" (Central Coast Mariners) ו-"ניוקאסל ג'טס" (Newcastle Jets), שלא מגיעות לגביע בשיאן, אלא דווקא בתקופת שפל (שתיהן סיימו במקומות נמוכים בליגה השנה). התאחדות הכדורגל האוסטרלית פועלת לתיקון האנומליה הזו, ובמקביל, נבחרת אוסטרליה עושה צעדים בטוחים לקראת השתתפות נוספת בגביע העולם בכדורגל, שיתקיים בשנה הבאה בדרום-אפריקה. (כן, כן, זה קרב ובא. הכנתם כרטיסים?).
 

 
עם העיניים למונדיאל
 
נבחרת אוסטרליה, תחת שרביטו של המאמן ההולנדי פים ורבק, נמצאת כרגע (לפני המשחק מול כווית) בראש הבית, עם 10 נקודות, ואחריה יפן עם 8. לשתי הנבחרות במקומות השלישי והרביעי 4 נקודות, ונותרו עוד 4 משחקים. שני המקומות הראשונים יעלו לגביע העולם. סיכוייה של אוסטרליה השנה לעלות הם גבוהים מאד.

 

במשחק החוץ החשוב ביפן, סיימה אוסטרליה בתיקו 0:0, תוצאה מצויינת עבורה. מה שמאכזב הוא היכולת שהנבחרת הציגה, שלא הייתה מרשימה. יפן שלטה במשחק, ולאוסטרליה היה מזל שהמשחק הסתיים בתיקו. למרות זאת, אם ניקח בחשבון שליפן היו כמה שבועות של הכנה לפני המשחק, כאשר לאוסטרליה היו בקושי יומיים, שכן כל שחקניה מגיעים מהליגות האירופאיות, במיוחד בעבור המשחק. כך שאולי ההופעה לא הייתה מאכזבת כל כך.

 

מכל מקום, יש עוד זמן רב עד גביע העולם, ואין ספק שעד אז הנבחרת תהיה מוכנה באופן הרבה יותר טוב. בקיצור, ליגת הכדורגל הסתיימה, אבל יש הרבה כדורגל לראות במשך השנה, בתקווה שהמארינר'ס והג'טס (בתמונה מימין, זה כנגד זה, בשנת 2007)יצליחו בגביע אסיה לאלופות יותר מכפי שהצליחו בליגה השנה.
 
 
 
 

פורסם ב-  (גליון 26, מרץ-אפריל 2009) - לחצו כאן לנקודות חלוקה או למנוייםאל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס