חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | שורט |

גם מכוערת וגם מסוכנת

סמדר מנשה


על קרפדת קנה הסוכר, מגפה אוסטרלית לאומית

מאיפה באה לנו זאתי?
מקור גידולה של הקרפדה הוא במרכז אמריקה ובדרומה. היא הובאה מהוואי לאוסטרליה בשנת 1935 כפתרון ביולוגי לחיפושית אפורת הגב (Greyback) שתקפה את גידולי קנה הסוכר בצפון קווינסלנד.
3,400 קרפדות שוחררו בשדות העיירה גורדונביל (Gordonville), דרומית לקיירנס. לאחר תקופה קצרה התברר שהחיפושיות נותרות על קנה הסוכר ומכלות אותו, בעוד שהקרפדות אינן קופצות או מטפסות על קנה הסוכר על מנת לאכול אותן.
הקרפדות אמנם לא אכלו את החיפושיות, אבל הן לא נותרו רעבות. כל דבר חי שיכול היה להיכנס לפיהן נאכל. משקלן יכול להגיע לכדי שני ק"ג ואורכן לכדי 25 ס"מ, והן באמת מכוערות. אני רואה אותן כמעט מדי יום.

 

בנוסף, מתברר שיכולת ההתרבות שלהן עצומה. קרפדה יכולה להטיל בין 20,000 ל-60,000 ביצים. ראשן קרפדת קנה הסוכר מתפתח מהר יותר מרוב ראשני הקרפדות האוסטרליות האחרות והוא, כמו גם הקרפדה עצמה, רעיל עד כדי כך שכל חיה אחרת האוכלת אותו מתה. הקרפדה התפשטה אל מעבר לגבול עם ניו-סאות' ווילס שמדרום, עברה לשטחים הצפוניים ואף נצפתה בפארק הלאומי קאקדו.
לסידני הגיעו הקרפדות במשאיות שהובילו שתילים. הן הגיעו למפרץ הומבוש (Homebush bay), אתר המשחקים האולימפיים ואחד מן המקומות האחרונים המאפשרים את קיומה של הקרפדה הירוקה, הנמצאת בסכנת הכחדה, ואף של קרפדת הפעמון הזהובה. התפשטות קרפדת קנה הסוכר באזור עלולה להביא לסופן של קרפדות אלו בסביבת הגידול המפורסמת ביותר שלהן.

 

 
 
 
 
הסכנה וההתמודדות עימה
לקרפדת קנה הסוכר שתי בלוטות ארסיות, אחת מאחורי כל עין וכאמור, כל נחש, ציפור וכמעט כל חיה אחרת האוכלת אותה מתה, לעיתים קרובות עוד בטרם בלעה אותה. כלב ימות בתוך רבע שעה מעת אכילתה, ואפילו אם ישתה מים מכלי בו שהתה.
מספר יוצאים מן הכלל ממחישים את המידה בה מסוגלות חיות מסוימות להתאים את עצמן לשינויים בסביבתן –
זנים מסוימים של נחשים, כגון נחש הקילבק (Killback), מסוגלים לבלוע את הקרפדה ללא כל תופעות לוואי; ציפורים מסוימות למדו להפוך את הקרפדה על גבה ולאכול את חלקיה הפנימיים מבלי לגעת בעור ובבלוטות הארסיות.

קצב התפשטות הקרפדות הוא כ-30 ק"מ בשנה, ומושפע אף ממזג האוויר. ככל שהאזור טרופי יותר, כן עולות גם יכולות ההתרבות וההתפשטות שלהן. בטמפרטורות נמוכות מ-5 מעלות צלזיוס, הקרפדות אינן שורדות. עד היום לא נמצאה כל דרך מדעית להפסקת התפשטותן או רבייתן.

 

אם תפסתם קרפדה בלתי מזוהה, יש להעבירה לאחד מן הפרקים הלאומיים המקומיים. מומלץ להרוג קרפדות רק באופן הומני, ורק לאחר שהזיהוי הוא וודאי.
בעבר נהגו להמליץ לאחוז בקרפדה באמצעות כפפות, להכניס אותה לשקית פלסטיק ולהכניסה למקפיא, שם תירדם בטרם יקופחו חייה. יש להשתדל שלא לשכוח מקיומה ולא להפשיר ולבשל אותה בטעות לארוחת הערב. כיום ההמלצה אינה מעשית ביותר עקב כמות הקרפדות האדירה והצורך בשטחי הקפאה נרחבים לצורך המתתן.
בשנים שעברו חילקה הממשלה פחיות בירה בעבור כל ארבע קרפדות קנה סוכר, חיות או מתות, שהובאו למוקדי איסוף רשמיים, ולפני כשנה ערכה ממשלת השטחים הצפוניים תחרות יצירתית להמצאת מלכודות ללכידת הקרפדות, כשאחת מן הדרישות הייתה שהקרפדה לא תמות בעודה במלכודת מחום יתר או מסיבות אחרות.
כיום ניתן לרכוש את שלוש המלכודות שזכו במקומות הראשונים בתחרות, או לבנות מלכודת באופן עצמאי, בהתאם להנחיות המופיעות כאן.

(פורסם ב-Eתון, העיתון האוסטרלי הישראלי - לחצו כאן לנקודות חלוקה או למנויים)תגובה למאמר

לדיון המלא בפורום

אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס -נקיון -יחסי ציבור