חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  |

נוסעים "כחול-לבן"

רונית ברס


 
כאלה אנחנו, הישראלים – כשאנחנו שומעים על מוצר ישראלי, כחול לבן, שמצליח בעולם, אנחנו מסתובבים כמו טוסים, כאילו לנו יש חלק בו. וכשאנחנו שומעים על ישראלי שמשווק את המוצר, מתמלא החזה באפילו יותר גאוה לאומית, כי הוא "משלנו".

רכב השטח הישראלי "תומקאר" הוא תוצר של 15 שנות תכנון. עברנו תהליך אבולוציה מאז המכונית הישראלית הראשונה, הסוסיתא, ועד ללידתו של התומקאר, המבטא את התחכום הצבאי והמוח הישראלי, הממציאים לנו שניהם גם יחד פטנטים. ועכשיו גם אצלנו, באוסטרליה, אפשר לנסוע "כחול לבן".

 


חובקת עולם 
 

יוסי ועדנה ברים החליטו לחיות באוסטרליה לאחר גיל הפרישה, אחרי שהות ארוכה מאד באנגליה, שם התמחה יוסי בדפוס מהיר, הראשון מסוגו באירופה, והקים את רשת הדפוס הגדולה ביותר באנגליה. לפני למעלה משלוש שנים, לאחר שלושה חודשים בהם טיילו בארץ הקנגרו, החליטו להשתקע בבריסביין, בירת מדינת קווינסלנד הצפונית. "המקום התאים לנו מכל הבחינות", אמר יוסי, "יש בו הכול, מזג אויר מעולה, ובמיוחד – אנשים נחמדים". בדיוק לפני המעבר לבריסביין נתקל יוסי ב"תומקאר" – מכונית ה-4X4 הישראלית. לאחר בדיקה מדוקדקת רכשו יוסי ועדנה את הזכויות לשיווק המכונית באוסטרליה. גם שני בניהם, דוד בן ה-29 ומייקל בן ה-27, משראו את המכונית ובדקו אותה, החליטו לעזוב את לונדון, עיר הולדתם, ואת הקריירות שלהם, ולהצטרף להפצת התומקאר באוסטרליה. עדנה אומרת שיוסי "משוגע על מכוניות", ושהיה צפוי שהוא ימצא את המכונית, או שהיא תמצא אותו.

 

התומקאר החלה את חייה בצה"ל, ובנויה במיוחד לנסיעה בשטח. היא פשוטה וקלה להפעלה, יש בה מערכת הילוכים אוטומטית והנעה אחורית. "אין בה מותרות כמו מיזוג אויר או חלונות חשמליים, או אפילו שטיח", אומר יוסי. אבל התומקאר נוסעת בשטח טוב יותר ונוח יותר מכל מכונית 4X4 אחרת. במלחמת לבנון השתמשו בה כאמבולנס – לגרסה הארוכה יותר שלה הכניסו שלוש אלונקות והעבירו בה חיילים פצועים. כיום ניתן לראות בצה"ל את התומקאר בחיילות שונים, החל בכוחות המיוחדים וכלה בכוחות חילוץ והצלה. משמר הגבול, למשל, משתמש בה לעצירת מסתננים לירושלים. גם צבא ארה"ב אימץ את המכונית הישראלית, ומשתמש בה למרדפים לאורך הגבול עם מקסיקו. בקליפורניה ובאריזונה מצויה המכונית בשימוש המשטרה, מכבי האש ואפילו בשימושם של מצילים בחוף הים. מלבד יכולות החילוץ וההצלה שלה, משמשת המכונית כרכב שטח בידי חברות טיולים ברחבי העולם. בהוואי, אלסקה ואריזונה קיים ביקוש רב לתומקאר.

 

בנובמבר 2006 זכתה התומקאר במקום הראשון בקטגוריה אליה היא שייכת, ב"באחה 1000" – מירוץ שטח מפורסם הנערך במקסיקו. מלכתחילה נבנתה המכונית עם כל ההתאמות לשטח. מחירה זהה לסכום הנדרש לשדרוג רכב 4X4 אחר לנסיעה בשטחים קשים למעבר. יש לה יכולות של RockCrawler, הנמכרת במחירים גבוהים פי שלושה לפחות. החל מחודש פברואר השנה ניתן לרכוש את התומקאר באוסטרליה, לנסיעה בשטח בלבד. תומקאר אוסטרליה מנהלת מגעים ממושכים ומייגעים עם רשויות התעבורה בקנברה, על מנת להשיג למכונית רישיונות שיאפשרו לנסוע בה בכבישי אוסטרליה. הרכב נוסע כבר בכבישי ישראל, אנגליה ובכל אירופה. "באוסטרליה דורש מאיתנו התהליך סבלנות רבה. לא ציפינו לבירוקרטיה רבה כל כך", אומרת עדנה.

 


השקה ראשונה

התומקאר הוצגה לקהל האוסטרלי לראשונה בפארק Landcruiser Mountain Park, הנמצא מרחק כשעתיים צפונית לבריסביין שבקווינסלנד. הפארק הוא גן עדן למשוגעים לעניין, אנשים שאוהבים שטח, 4X4 ותחרויות. בפעם האחרונה בה השתתף צוות התומקאר האוסטרלי נכחו במקום למעלה מ-6,000 איש. אלוף מירוצי V8 האוסטרלי, קרייג לאונדס, בחר לנהוג בה בפני הקהל, והדגים את יכולתה להתחרות בהצלחה עם רכבי שטח אחרים. "הוא נהג במכונית שלנו מספר פעמים, ונהנה מאד. הוא היה מלא התפעלות והערצה ליכולות הרכב," אומר דויד.

 

המוח שמאחורי תומקאר הוא ישראלי, אבל המכונית היא בינלאומית – "אנחנו מייצרים את המכונית בבריסביין, והמנועים מגיעים מגרמניה, יפן וארה"ב. חלקים מסוימים הם מישראל ומסין, והצמיגים מתאילנד", מספר יוסי. עד כה נסקרה התומקאר בידי שלוש תוכניות טלויזיה אוסטרליות. הצוות האוסטרלי ממתין בהתרגשות להפגין את עליונותה של המכונית, ע"י שבירת שיא חציית מדבר סימפסון – "המטרה שלנו היא לשבור את השיא הקיים, יומיים, ולחצות את המדבר ביום אחד. אנחנו מקווים שזה יקרה בחודשים הקרובים," אומר מייקל. תומקאר אוסטרליה נמצאת כרגע במגעים עם חברות המעונינות להפיץ את הרכב הישראלי. ניתן לקנות את הגרסה בת שני המושבים, הטנדר או ארבעת המושבים. לכל אחת מן האפשרויות יש גרסה צרה ורחבה, וניתן להוסיף חלונות, דלתות וגג. כמו כן, מגיעה התומקאר בגרסת דיזל 35 כ"ס, בנזין 35 או בנזין 75.

 

אם תרצו לדעת יותר על מכונית הגאוה הישראלית, היכנסו לאתר האינטרנט שלה, בו תוכלו לצפות בסרטוני וידאו מגניבים ממקומות שונים בעולם, ובשימושים השונים של הצעצוע הזה. ואת תרצו לחוות את התענוג, הדגמות ניתנות בבסיס הצבאי לשעבר Wacol, בבריסביין. מחיר מכונית בסיסית יחל ב-17 אלף דולר אוסטרלי, פחות מן הסכום שיש להשקיע, כאמור, בהתאמת טויוטה לנד-קרוזר, נניח, לנסיעה בשטח קשה. מחיר תומקאר בת ארבעה מושבים ומנוע דיזל הוא כ-27 אלף. וכשאתם יושבים בפנים, חדורי גאוה כטוסים, תזכרו שהם משלנו – "כחול לבן".

 פורסם ב-  - לחצו כאן לנקודות חלוקה או למנויים
תגובה למאמר

לדיון המלא בפורום

אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס -יחסי ציבור