חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  |

טיולים מומלצים בסביבות סידני ומלבורן

עופרה שני ונדב הרריהר מסדון והאזור

 

אני מזמינה אתכם לטיול יום המוקדש לסלעים. נצא ממלבורן ונעלה על כביש A79 המוביל לבנדיגו (Calder Highway), לכיוון Organ Pipe – National Park, כדאי להחנות את הרכב במגרש החניה ולהתעכב לקבלת מידע כללי על המקום במרכז המידע שממול.

משם מוליכות כמה מדרגות למרפסת המשקיפה אל נוף מרהיב. שביל צר מתחבר לכביש תלול היורד לכיוון אפיק נחל (העשוי להיות יבש למראה או ביצתי למראה, בהתאם לעונה). נרד בכביש. בירידה התלולה ניתן לראות את הצמחיה המקומית המעניינת, ואולי אף להבחין בקנגורוס, וולביס, אקינדה (דרבן בעל פנים מחודדות האוכל נמלים) או לטאות שונות המצויות בפארק. בסוף הירידה מתגלה מבנה מסלעי בזלת המזכירים צינורות אורגן – שעל שמם מכונה הפארק. מבנה זה נוצר לפני כמיליון שנה, כתוצאה מפעילות וולקנית. כמות אדירה של לבה בעובי של כ-70 מטר זרמה מהר הגעש הסמוך, ותוך התקררות איטית של הלבה נוצרו צורות דמויות עמודים או צינורות.

 

ניתן להמשיך וללכת לאורך הערוץ, ולעלות חזרה בעליה הקצרה והתלולה לכיוון מגרש החניה. נחזור לכביש A79 ונמשיך עד הירידה לכיוון ההר מקדוניה (Mt. Macedon). מאחורי החומות, ב-816 Forest Glade, מסתתרים גנים פרטיים מופלאים. אלה נפתחים מדי פעם, בסופי השבוע, לקהל הרחב (פרסום מוקדם מופיע בעיתונות המקומית). גן אחד ויחיד פתוח תמיד: Mt. Macedon Rd. Garden. מומלץ מאד לבקר בגן, שבו כ-52 קמ"ר של מדשאות רחבות ידיים, פסלים, עצים ושיחים הפורחים לפי עונות השנה – מקום מופלא.

 

בהמשך הדרך תגלו שילוט לפארק שהוקם לזכר חללי מלחמת העולם השנייה תושבי האיזור – צלב ענק ומוזהב שהוצב על גבעה המשקיפה אל הנוף – שווה עצירה. נמשיך לכיוון הסלע התלוי (Hanging Rock), בכביש פתלתל שלצידיו רועים עדרי הלאמות. זהו מקום מיוחד ומסתורי, הידוע בעיקר בגין תקרית שאירעה בו בשנת 1900, אזי נעלמו מספר תלמידות בית-ספר שטיילו באזור באורח מסתורי. ההר, שכונה במקור "הר דיוגנס", הוא תצורה נדירה של סלעים וולקניים, כמותם ניתן למצוא בנוסף רק בנורבגיה או בשבדיה. גובהו 718 מטרים מעל פני הים, והוא מתנשא לגובה 105 מטרים מעל פני הקרקע במקום. ישנן מדרגות המובילות לפסגתו הראשונה של ההר, ומעליהן תלויים עצים וסלעים הנראים כגדלים מתוך הסלע עצמו. אם יהיה לכם מזל, תפגשו את הקנדורוס או הקואלות הנחות להן בין ענפי העצים הגבוהים. לרגלי ההר בבית קפה המגיש ארוחות קלות. שווה לבקר באתר המבקרים המעניין שבמקום.

 

על מנת לצאת מן המקום, לעומת זאת, יש לשלם (במכונה) שמונה דולרים לרכב.
 
                                       
                                                          Mount Macedon & Hanging Rock, Victoria

 

 


הראש המערבי של סידני

 

רבים מן המבקרים המגיעים לסידני, ובייחוד בפעם הראשונה, אינם מבינים מדוע זכתה העיר למוניטין כעיר יפה. רובם מבקרים בבית האופרה, בגשר המפרץ, משייטים במימי המפרץ עצמו ומגיעים לחוף בונדי. וכך מחמיצים רוב המבקרים לדעתי את חוויית הביקור בסידני. על מנת ליהנות מן היופי הטבעי של סידני, חובה לבקר בשלושת הראשים: הראש הדרומי (מעל למפרץ ווסטון – Watson’s bay), הראש הצפוני (מעל למנלי – Manly), והראש המערבי.

 

זה האחרון ממוקם ב-Ku Ring GAI National Park – שמורת הטבע הלאומית של מדינת ניו-סאות' ווילס המזרחית שבאוסטרליה מאז שנת 1894. השמורה נמצאת בתוך אזור המטרופולין של סידני, כ-24 ק"מ בקו אווירי ממרכז העיר, או כ-45 דקות נסיעה ברכב. ניתן להגיע לשמורה בשתי דרכים: לאורך החופים הצפוניים של סידני ולבסוף בכביש פיטווטר (Pittwater), דרך Church Point, או דרך כביש מס' 3 (Mona Wale rd) לכיוון שכונה בשם טרי הילס (Terry Hills). מהשער לשמורה יש לנסוע כעשרים דקות בכביש עקלקל, עד לתצפית הראש המערבי. במפרץ השבור (Broken bay) יש נקודת תצפית יפה המשקיפה על ההתפצלות בה נכנס האוקינוס אל היבשה:  שלוחה אחת שלו הופכת לאחד מן הנהרות המדהימים באוסטרליה, נהר הוקסברי (Hawkesberry river), ושלוחתו השנייה היא לשון הים המכונה פיטווטר, ועמוסה בדרך כלל בכלי שייט מסוגים וצבעים שונים, ותמיד ניתן לראות שם מטוסי ים קטנים הנוחתים על המים.

 

זה הזמן להוציא את ארוחת הפיקניק, אם כי לא תמיד תאכלו שם בגפכם: אם אין אנשים יש שפע של בעלי חיים – ציפורים, וולוביז, ו-Lace Monitor – הלטאה השנייה בגודלה באוסטרליה, היכולה להגיע לאורך של כשני מטרים. הם לא יבואו בדרישות, אבל ישמחו לאכול את השאריות שלכם.

תצפית הראש המערבי משקיפה גם לעבר חצי האי המאכלס את השכונה הידועה חוף הדקלים(Palm beach). בשכונה זו בנו רבים מעשירי סידני בתי נופש המוקפים בשרידי יער סוב-טרופי ובמים מכל צידיהם. זהו גם ביתה הרשמי של אופרת הסבון האוסטרלית הידועה שכונתה בישראל "קרוב רחוק" (Home and away).

 

במרחק כחמש דקות נסיעה מן הראש המערבי ניתן לראות את תחילת השביל Basin Track – מסלול הליכה המוביל ללשון המים. הליכה של כחמש דקות ממגרש החניה תביא אתכם לאחד מן האתרים הנפלאים ביותר באזור, אתר חריטות בסלע שנעשו ע"י הילידים האבוריג'ינים הקדומים, בני המקום. אתר זה מסייע להבין את אורח החיים של הילידים בעבר, והינו משולט ועשיר בדברי הסבר.

 

כל כך הרבה דברים לראות ולעשות, כל כך קרוב לעיר. טיול מהנה!
 
 
 
 
 
 
 
    שמורת הטבע Ku Ring GAI, ניו-סאות' ווילס

פורסם ב-  - לחצו כאן לנקודות חלוקה או למנויים
 תגובה למאמר

לדיון המלא בפורום

 

הראש המערבי - תודה לנדב הררי

1

אמנון  

( 2007-08-19 04:35:22 )

בתגובה לאל אוסטרליה

עשינו את הטיול שעליו המליץ נדב ונהנו מאוד! מדובר במסלול מהנה עם המון אטרקציות שמשלב נופים, 
שבילי הליכה, ציורי אבוריג´נים ועוד. תודה לנדב על המסלול המוצלח!

הנה יומן מסע מצולם שפרסמתי מהטיול שכולל תמונות רבות והסברים מפארק קו-רינג-גאי:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1052567

 

הגב להודעה זו

אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס -יחסי ציבור