חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  |

חיבוק להפרטה

זבולון שלו


 
באחת הידיעות בעיתונות היומית, שסיקרה את ההכנות לביקורו הקרוב של בוש באוסטרליה, כחלק ממפגש הפסגה של המדינות המתועשות, APEC 2007, נמסר כי המשטרה עומדת להשתמש בכלי חדש לשיתוק הטלפונים הניידים ברדיוס נרחב באזור הוועידה, על מנת להקשות על המתנגדים למיניהם לבצע את זממם, קרי – להפגין - ולגרום, רחמנא ליצלן, לאי נעימויות כלשהן לאותם אנשים נכבדים.  
 

השוק החופשי, הקפיטליזם הגלובלי של חבורת מדינות הג'י הוא דת שכוהניה שולטים בעולם ובשיח הציבורי. כמו בכל דת, גם כאן עובדות לא נעימות נדחות על הסף כדברי כפירה או הבלים.

מתוך שלוש הדתות המונוטואיסטיות רק לנצרות היו לאורך שנים ייסורי מצפון בענייני כספים. היהודים והמוסלמים, אולי מפאת קרבתם המשפחתית, לא התענו מעולם מיסורי מצפון באשר למרשרשים. נהפוך הוא.

 

 
 
 
 
 
               
               הפגנות אלימות בכנס G8 באנגליה
 
וכך, כאשר היהודי מברך - "המבדיל בין קודש לחול חטאתינו הוא ימחל, זרענו וכספנו ירבה כחול וככוכבים בלילה", הרי שישו פונה אל תלמידיו ואומר: "אמן אני אומר לכם, קשה לעשיר לבוא אל מלכות השמים...נקל לגמל לעבור בנקב המחט מבוא עשיר אל מלכות האלוהים".
 
כך קרה שהפרנציסקנים, שכנראה היו מאוד להוטים לבוא אל מלכות שמים, העלו את העוני לדרגת דת בפני עצמה. במאה הארבע-עשרה הכריז האפיפיור יוחנן ה-22 בפני מאמיניו כי העוני אינו תנאי לישועה (כפי שטענו, כאמור, בעיקר הפרנציסקנים), אלא פרקטיקה סגפנית אחת מני רבות. מאוחר יותר דחו הפרוטסטנטים את העוני על הסף, בטענה כי העוני הוא ביטוי לעצלות (המובטלים הם בטלנים), וכי עשיית הכסף היא אקט של עבודת האל. וכך, לאחר מאות שנים של חיבוטי נפש, התקבל הכסף בברכה גם אל חיק הנצרות.

 

"בחדרי משכבך אל תקלל עשיר, כי עוף השמים יוליך את הקול ובעל כנפים יגיד דבר" (קהלת י' 20)

 

מקללי העשירים בימינו הם העומדים מול כוחות הג'י. לא שדתם של העניים, המפגינים למיניהם (אנרכיסטים, מרקסיסטים, ירוקים וכו') צחורה וזכה היא, אך מנהג נפוץ הוא לאחרונה למלא פיהם מים הישר מזרנוקי המשטרה. אכן, נראה כי עוף השמים הוליך, בעל הכנפיים אמר, והעשירים, מפניהם הוזהרנו, אכן מצדיקים את החששות.

 

מבדידות האנשים מתים - ואולי זו רק שורה משיר, ואולי לא. באוניברסיטה, באחד הקורסים הראשונים בתכנות, היינו צריכים לכתוב-לתכנת משחק שבו ייצור שאין סביבו שכנים סמוכים מת מבדידות. אולי הייתה בכך יותר כוונה מסתם תרגיל בתכנות, ואולי לא

 

גלובליזציה, עד כמה שזה ישמע אולי פרדוכסלי, היא הפרטה, בדידות. הגלובליזציה מפרקת את הקהילתיות ליחידות, הופכת אותנו, האנשים הקטנים, לנמלים תחת מגפי טייקונים.

 

"אוהב כסף לא ישבע כסף" (קהלת ה' 9)

 

ההפרטה, מקומית או גלובלית, דנה אותנו לריק חסר קהילה – מקום בו אין תמיכה של אחד בשני, תמיכה של הממסד בפרט. כל אחד לעצמו, והממסד מתנער בעצם ההפרטה מחובתו לקהילה, לאזרחים, קורבנות על מזבח הכסף. הקפיטליזם הגלובלי מבודד, הממסד (והפרט) רודף אחר זכויותיו - מה מגיע לי, מה זכותי - אך מתנער מן החובות. יש הפרה של האיזון - כף הזכות גדלה מיום ליום, בעוד שצד החובה אינו צובר כל נפח, ולעתים אף מאבד.

 

הממסד מתנער מחובותיו לפרט על ידי מיקור-חוץ (Outsourcing) של מחויבויותיו לפרטים, שלא הקהילה ולא הפרט בראש מעיניהם. והרי מותר האדם מן הבהמה במוסר, לזכות ולחובה.

 

"ילדה קטנה חוזרת לביתה מזועזעת ומספרת לאימה על ביקורה, לראשונה בחייה, בבית של ילד עני. "אל תטרידי את עצמך," הרגיעה אותה האם, "העניים אינם סובלים כמו שהיינו סובלים אנחנו אילו היינו במצבם". (מתוךעבור את האלפים, אבשלוםארז שוייצר)

 

אם נחזור לרגע אל היהדות, שבין השאר מהווה מטריה קהילתית למאמינים, הרי שבניגוד לדת השוק החופשי (ובמיוחד הכת הגלובלית שבה), היא כן מעגנת גם את החובות לקהילה ולפרט, בגבולות המוסרהגלובליזציה פורטת אותנו לבדידות, דנה את הקהילה לכליה, בעוד שכולנו זקוקים לפעמים לחיבוק, לפעמים מחבר ולפעמים גם מאחר.

 

"לפעמים חיבוק מזר, כשצריך אותו, מעביר אותך מגהינום לגן-עדן. לפעמים אנחנו מלאכים".(מתוךעבור את האלפים, אבשלוםארז שוייצר).

 

לא קל להתנגד לכוחות הגלובליים של השוק החופשי. לא תמיד גם חייבים (כמו בכל דבר בחיים, גם בדת יש גם מן החיוב) - אך גם לא הייתי נסחף אחר האופטימיות המוגזמת שלהם (כן, גם כאן כמו בכל דת, מבטיחים גן עדן עכשיו, ואם לא עכשיו אז ממש בקרוב), כי מבדידות האנשים מתים. ואולי זו רק שורה משיר, ואולי לא.
תגובה למאמר

לדיון המלא בפורום

 

יפה

1

ארז כהן  

( 2007-09-03 01:35:39 )

בתגובה לאל אוסטרליה

אהבתי את המאמר וגם את הציטוטים. אני לא בטוח שהקפיטליזים הוא סוג של דת אבל זה עובד יפה 
במאמר. מה שמדהים הוא שמשטרים דמוקרטים כגון זה שאוסטרליה מרגשים שזה בסדר לדכא בצורה כזו את 
המפגינים. דרך אגב נדמה לי שהדימוי של ישו לא היה לגבי מחט אלא למעבר צר אבל הכוונה ברורה.

להתראות

ארז

 

הגב להודעה זו

 

מבדידות האנשים הופכים קשים...

2

איילת  

( 2007-09-03 02:26:55 )

בתגובה לאל אוסטרליה

מאמר יפה.

 

הגב להודעה זו

אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס -יחסי ציבור