חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

ישראלי - ישראל קוראת לך

זיו מגן 
60 שנה לישראל – והישראלים איפה?
 

בשנה זו ממש, אתם וודאי כבר יודעים, חוגגת מולדתנו שישים שנות. לא עניין של מה בכך, בכל זאת, בייחוד עבור אומה צעירה ועתירת תהפוכות כשלנו. ולרגל יום-ההולדת החגיגי, החליט מי שהחליט במשרד הקליטה, יש להשיב את היורדים הביתה. בכל זאת, לא נעים לשמוע את הנתונים, מעורפלים ככל שיהיו – נכון לשנת 2002-2003, נעות ההערכות בין 650,000 ועד למיליון (!) ישראלים החיים מחוץ לגבולות מדינת ישראל. בארה"ב לבדה חיים, ע"פ הערכות מאותן השנים, כחצי מיליון ישראלים. את המספר המדויק קשה מאד לאמוד, מאחר וישראלים רבים שנפטרו בחו"ל לא דווחו מעולם למשרד הפנים, אשר אינו יודע דבר על גורלם. כמו כן, כולל המספר גם ישראלים רבים המטיילים או לומדים בחו"ל מזה מספר שנים, ועשויים לחזור לישראל בשנים הקרובות (או לא).

 

כך או כך, כאמור, החליטו במשרד הקליטה הישראלי לעשות משהו בנדון. לאחר סדרת מחקרים וראיונות אותה ערכו קברניטי המשרד, נרקמה תוכנית סיוע והטבה לתושבים חוזרים שיבחרו לשוב הביתה, תחת השם "חוזרים הביתה ב-60 לישראל". פרטי תיק הסיוע לתושב החוזר, שהורחב עד מאד, כוללים מגוון סעיפי הטבות שונים ומגוונים, בתחומי הביטוח הלאומי, הסיוע הכלכלי והתעסוקה, שיפורטו מטה ומפורטים עוד יותר באתר משרד הקליטה. נכון לרגע זה, זמינים רבים מן הסעיפים רק למי שיבחר לשוב ארצה עד לשלהי שנת 2009, אבל כמו כל מבצע מכירות מוצלח, יש לקוות שגם במקרה הזה, בו מנסים למכור לכם מחדש את מולדתכם, יוארך מועד התוקף בהתאם להתעניינות הציבורית – וזו כבר קיימת, ועוד איך. משרד הקליטה מדווח על מאות פניות ממשפחות יורדים ברחבי העולם, כבר ימים ספורים לאחר הכרזתו, בחודש דצמבר שעבר.

 


ההטבות, הצ'ופרים, הפטורים
 

ולא בכדי – רק על קצה המזלג, כולל מבצע ההשבה הממלכתי החזר מלא על תשלומי פדיון הביטוח הלאומי השטניים (כ-9,000 ₪ לבוגר), שהטילו את אימתם על כל מי ששקל אי-פעם לשוב לישראל, על אחת כמה וכמה בליווי המשפחה. אז לא עוד. כל מי שזכאי למעמד "תושב חוזר" (והקריטריונים המלאים והמפורטים מופיעים אף הם באתר משרד הקליטה), יקבל החזר מלא על הזהו. לא רע, אבל זו רק ההתחלה.

 

בתחום התעסוקה, מבטיח משרד הקליטה מימון קורסים חיצוניים לכל המעוניינים בהם (עד שמונים אחוזים מעלות הקורס, ועד לסכום בן 10,000 ₪), הבטחת הכנסה בעת הלימודים, ואף סבסוד 60 אחוזים מהוצאות הנסיעה במהלכו. בנוסף, יסייע המשרד אף למעסיקים שיבחרו להעסיק את התושבים החוזרים במימון שכרם לתקופה מוגבלת, ובלבד שאלה יתחייבו להמשך ההעסקה בעתיד. גם הוצאות מרגיזות נוספות הכרוכות בשיבה, כגון בחינות משרד הרישוי ותשלומים הכרוכים בהוצאתו מחדש של רישיון הנהיגה שפג תוקפו, עשויות להיות מסובסדות באופן חלקי או מלא, בהתאם לנסיבות.

מרכזי הכוונה לתעסוקה וייעוץ לבעלי עסקים יעמדו אף הם לשירותכם, ומדענים, ספורטאים ואמנים שיוכיחו את זכאותם יזכו אף הם למלגות, סבסוד והטבות נוספות. למדענים, במיוחד, יוענק סיוע רב אפילו יותר, ועל אחת כמה וכמה לאלה מתוכם שיבחרו להתגורר בגליל ובנגב, אזורים אותם מקווה ממשלת ישראל לפתח באופן רציני ביותר בשנים הקרובות.

 

בעלי עסקים יהיו זכאים להלוואה ממשלתית (עד 70,000 ₪, בהון עצמי מותנה בן חמישים אחוזים וב-2 אחוזי ריבית בלבד), בתנאים נוחים במיוחד, שחלקה (לא יותר מ-5,000 ₪) תהפוך למענק, במידה וימשיך התושב להתפרנס מן העסק שבנדון לאחר תקופה מסוימת. ושוב, כאמור, כל ההטבות דלהלן, ועוד רבות נוספות, מפורטות במלואן באתר משרד הקליטה, בכתובת www.moia.gov.il. שווה קריאה, גם אם לא מתכננים לארוז מייד את המזוודות.

 


המשוכנעים והמשוכנעים פחות
 

משרד הקליטה, כאמור, מדווח על הצלחה מסחררת, ועל פניות רבות מישראלים מעוניינים ברחבי העולם, מיד עם הכרזתו. גם כאן באוסטרליה, מסתבר, פנו כמה וכמה משפחות מעוניינות. בעבור רבים וטובים מאיתנו, מסתבר, סיפק המבצע פתרון לכמה וכמה קשיים (כלכליים בעיקרם) שמנעו מהם לשוב לישראל. אימת התשלומים הרטרואקטיביים לביטוח לאומי, הקושי במציאת עבודה, בהעתקת עסקים או הקמתם מחדש, ועוד ועוד, מנעו עד כה מישראלים רבים את השיבה לארץ, גם אם התפכחו זה מכבר משיכרון ההבטחות המתוקות של החיים בחו"ל, שבמקרים רבים התגלו, לאחר תקופה מסוימת של מגורים בארץ הניכר, כמוגזמות ומנופחות ללא היכר.

 

אבל בעבור אחרים, התנאים המשופרים, המפוארים והמשופצים אינם אומרים דבר. ישראלים אחרים ידעו לספר שהתנאים המשופרים כביכול, המוענקים לתושבים חוזרים בלבד ולתקופה מוגבלת בלבד, הם תנאים שגורים ורגילים לחלוטין בעבור כל אזרח במדינות אליהן העתיקו את חייהם. מבחינתם, סיפרו, מהווה המבצע, במקרה הטוב ביותר, בסה"כ "יישור קו" עם הנהוג במדינות אחרות בעולם.

 

בנוסף, יש גם את אותם ישראלים שלא עזבו את ישראל מחמת הקושי הכלכלי, העסקי או התעסוקתי דווקא, אלא מסיבות חברתיות, נפשיות או ביטחוניות, לדוגמא. לא אחד ולא שניים מן האנשים שנשאלו בדבר דעתם על תנאי המבצע החדשים של משרד הקליטה, נופפו בדגל ה"פרגון", אותה חיה שכל כך חסרה לרבים מאיתנו בתוך גבולות המדינה. לטענתם, האישית ללא צל של ספק, הבעייתיות אינה במידת ההצלחה הכלכלית והתעסוקתית דווקא, אלא ביחסה של הסביבה לאותה ההצלחה, או ליתר דיוק ביחסה העוין של הסביבה הישראלית, לטענתם.

 

טרוניה נפוצה נוספת בקרב הנשאלים הייתה, איך לא, הטרוניה הביטחונית, עליה אין צורך להרחיב את הדיבור. נעמה, אחת מן המרואיינות, סיכמה את הנושא המדובר באופן מושלם, כשאמרה – "אני אחזור לישראל כשאוכל ללדת ילד, במקום ללדת חייל". ועל זה, יש להניח, לא יוכל משרד הקליטה להשיב במבצע או הטבה כזו או אחרת, לפחות לא בעתיד הנראה לעין.

 


הקץ לנפולת הנמושות
 

לרגל ההכרזה החגיגית, שוחחנו עם מנכ"ל משרד הקליטה, ארז חלפון, שנשמע מחויב בכל רמ"ח אבריו להשבתם של היורדים ארצה, ויפה שעה אחת קודם -

 

"השינוי החשוב ביותר, מעבר לכל סעיפי ההטבות, ההקלות והמענקים המפורטים, הוא השינוי התפיסתי במעמדם של הישראלים היורדים והשבים ארצה. עקרנו מן השורש את גישת 'נפולת הנמושות' שליוותה את ההתייחסות ליורדים ולשבים ארצה עד כה," הוא אומר, ומוסיף – "אתם ישראלים, וזה הבית שלכם. זו השפה שלכם, המסורת שלכם. אתם חלק מאיתנו, אנחנו רוצים אתכם כאן, איתנו, ואנחנו מוכנים לעשות כל מה שנדרש לשם כך".

 

ואיך, בכל זאת, שאלנו, יכול משרד הקליטה לענות למי שבעבורו אין התנאים הכלכליים והתעסוקתיים מהווים גורם מרכזי לשיבה ארצה? איך תוכל להשיב, באופן רשמי או לא רשמי, למי שבדומה לנעמה, שצוטטה מעלה, אינה מעוניינת לשוב ולהשיב את בני משפחתה לכור ההיתוך הביטחוני והצבאי הישראלי?

 

ארז שותק לרגע, מהרהר בתשובה, ותשובתו, גם אם מספקת אתכם באופן אישי וגם אם לאו, באה, ללא צל של ספק, מהלב –

 

"המדינה שלנו ייחודית, עם אתגרים ייחודיים ובעיות ייחודיות, ורחוקה מלהיות מושלמת, בהחלט. אבל המבצע הזה, כמו כל ניסיון אחר להשיב את היורדים ארצה, הוא קריאה לפעול יחד, כולנו, על מנת לשנות את המצב. על מנת ליצור עבורנו ועבור ילדינו ישראל חדשה, בטוחה. ישראל שכל אחד ואחת מאיתנו יכול להשפיע על עיצובה, היום ובעתיד. מה שבטוח, שמכאן, מתוך ישראל, תוכלו לעשות הרבה יותר, להשפיע הרבה יותר, ובסופו של דבר ליצור עבורכם ועבור ילדיכם את המדינה שעליה אתם חולמים".

 

לפעול או לא, לשוב או לא, הבחירה היא, כמובן, בידיכם, כפי שהייתה מאז ומעולם. מה שכן, ואני מקווה שזה ברור עכשיו, גם אם לא תעשו עם זה שום דבר – ישראל, ארץ מולדתכם, על כל יתרונותיה וחסרונותיה, מתגעגעת אליכם, רוצה אתכם בחזרה, ומוכנה גם לעשות משהו בשביל זה. זה הכול, רק שתדעו.
אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס