חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  |

תקציב 2009 - נלחמים באינפלציה


עדכון אחרון : 14.5.08

 


שר האוצר האוסטרלי, ווין סוואן, הכריז אמש על התקציב הממשלתי לשנת 2009, העומד בסימן חיסכון, השקעה בתשתיות ובהגירה מקצועית, ואף מקצץ משמעותית בהטבות הניתנות לשכבות ההכנסה העליונות במשק. הממשלה מקווה לבלום את האינפלציה ההולכת וגואה באמצעות התקציב השמרני, ולמנוע עליות נוספות בריבית.

שר האוצר לוקח מהעשירים...

שר האוצר וויין סוואן (בתמונה משמאל) הכריז אמש על תקציב אוסטרליה לשנת הכספים 2009, כמו גם על העודף התקציבי משנת הכספים 2008 – 21.7 מיליארד דולרים – המהווים את הנתח הגבוה ביותר מן התפוקה הכללית במשק בעשור האחרון, ובסה"כ 1.8 אחוזים ממדד ה-GDP (תפוקה כללית במשק) - סכום העולה משמעותית גם על התחזיות האופטימיות ביותר. בנוסף, מקצץ התקציב החדש משמעותית בהטבות המוענקות לעשירון העליון (הכנסה משפחתית משולבת מעל ל-150,000 דולרים בשנה), כשהוא נוטל מהם את מענק הלידה ואת ההקלות במס המוענקות למשפחות בהן האם אינה עובדת. בנוסף, קוצצו הטבות המס המוענקות לממירים את המשכורות בהטבות שונות (Fringe benefits tax compliance), וכן הועלה המס על מכוניות היוקרה, כמובטח.

 

...ונותן לתשתיות

הסכומים שייחסכו באופן זה במהלך ארבע השנים הקרובות יופנו לתשתיות כגון כבישים, רכבות, נמלים ותשתית אינטרנט מהיר משופרת (20 מיליארד), כמו גם בבריאות (10 מיליארד), ובחינוך (11 מיליארד). בנוסף תשקיע הממשלה בתמיכה במשפחות העובדות (55 מיליארד) בדמות קיצוצים שונים במיסים, ואף בתגבור מאסיבי בקליטת ההגירה על בסיס מקצועי על מנת להקל על המחסור בעובדים- ובסה"כ 133,500 מהגרים על בסיס מקצועי בשנת הכספים הקרובה. תחום הסביבה זכה לתקצוב בן 2.3 מיליארד דולרים בלבד בחמש השנים הקרובות, בניגוד לתחזיות ולעניין הציבורי ההולך וגובר בשימור הסביבה ובמניעת ההתחממות הגלובלית. באמצעות תקציב שמרני זה מקווה הממשלה להילחם באינפלציה ולעצור את הריבית ההולכת וגואה.
תגובה למאמר

לדיון המלא בפורום

אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס -יחסי ציבור