חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

הממשלה נחלצת לעזרת הבנקים


 
עדכון אחרון : 29.10.08

 


ראש-ממשלת אוסטרליה, קוין ראד, הגיב למשבר הכלכלי העולמי בהצהרה, לפיה תבטיח הממשלה את כספם של אזרחי אוסטרליה, עד לסכום בן מיליון דולרים האחד, המושקע בבנקים ברחבי האומה. לתגובתם הזועמת של המלווים בשוק הפרטי, שהבטחה דומה לא ניתנה להם בתחילה, השיב ראש-הממשלה באומרו, כי עומדת בפני מוסדות שכאלה האפשרות להפוך לבנק בעצמם, ובכך ליהנות מן ההטבה הממשלתית.

 

הממשלה מתחייבת בפני המשקיעים בבנקים

ראש-ממשלת אוסטרליה, קוין ראד (בתמונה משמאל), הודיע ביום ב' כי ממשלתו תתחייב לערובה ממשלתית להשקעות הציבור, ותגבה את הבנקים בניהול תיקי ההשקעות שבאחריותם, עד לסך מיליון דולר אוסטרלי למשקיע אחד, בבנק אחד. לטענתו של ראד, היה הצעד מחויב המציאות, ובא כתגובה לאובדן הביטחון הציבורי בבנקים ובכספים עליהם הם מופקדים, לאור המשבר הכלכלי העולמי שאותותיו ניכרים גם באוסטרליה. ראש-הממשלה הוסיף ואמר, כי מוסדות כלכליים במגזר הפרטי, המתחרים בבנקים בתחום ניהול ההשקעות, מוזמנים להגיש בקשה רשמית, באם הינם עומדים בתנאי-הסף הדרושים, ולהפוך לבנקים בעצמם. שר האוצר ווין סוואן, מצידו, הבטיח לזרז בקשות מסוג זה שיגיעו למשרדו.

 

זעם במגזר הפרטי מביא להרחבת התמיכה

הודעתו של ראש-הממשלה הביאה לנטישתם של משקיעים רבים את מגזר ההשקעות הפרטי, ולהעברת כספיהם במהלך היומיים האחרונים אל הבנקים, המוגנים חלקית מהשפעת המשבר, עקב התחייבותו של ראד (מעלה). אלה האשימו את ראש-הממשלה בתיעדוף, זאת בגיבויו של שר האוצר לשעבר, פיטר קוסטלו, שהזהיר את ראש-הממשלה מיצירת יתרון בלתי-הוגן וחד-צדדי בשוק הכספים. אך זה האחרון השיב לדברים באומרו כי מצפונית, לא תתכן תמיכה ממשלתית זהה בארגונים שאינם מנוהלים בשקיפות המתבקשת, ואינם מחויבים בדיווח לסוכנויות הפיקוח הממשלתיות. אף על פי כך, בהתפתחות נוספת, ובעת פרסום ידיעה זו, פרסם הבוקר העיתון Canberra Times ידיעה, לפיה הודיע משרדו של ראש-הממשלה כי הערובה הממשלתית תורחב גם למגזר הפרטי.
אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס