חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

הסיוע הממשלתי יביא לגירעון תקציבי


עדכון אחרון : 4.2.09

 


ראש-ממשלת אוסטרליה, קוין ראד, הכריז על פרטי חבילת הסיוע הממשלתית שתוענק למדינות השונות ברחבי היבשת. בסך הכול תעלה חבילת הסיוע לממשלה כ-42 מיליארד דולרים – סכום שיביא את המאזן התקציבי של אוסטרליה לכדי גירעון בסך כ-22.5 מיליארד.

 

42 מיליארד דולרים לכלכלה

רה"מ קוין ראד הכריז אתמול על חבילת סיוע ממשלתית שתוענק למדינות השונות ברחבי היבשת בקרוב – חבילה אשר תכלול כ-42 מיליארד דולר אוסטרלי שיופנו לפרויקטי תשתיות הדרכים והתחבורה הציבורית, בתי-הספר, וכן לקיצוצים שונים במיסים ובהיטלים הנגבים מכ-80 אחוזים מאזרחי אוסטרליה כיום. בנוסף, תעניק הממשלה תמריצים כספיים בסכום בן עד 950 דולרים לבתי-אב מעוטי הכנסה וקשי-יום. מטרת חבילת הסיוע הממשלתית הינה לאפשר לכלכלת אוסטרליה להתמודד עם שנת הכספים הבאה אשר במהלכה, מעריכים פרשנים כלכליים, תגאה האבטלה באוסטרליה מ-4.5 אחוזים ל-7 אחוזים – ובסה"כ כ-300,000 מפוטרים נוספים – מספר שיעלה את מספר המפוטרים במשק לכ-800,000.

 

כגודל העודף, כך גודל הגירעון

ללא חבילת הסיוע, התראיין רה"מ באומרו, עמדה כלכלת אוסטרליה בפני מגמת צמיחה שלילית בשנת הכספים הקרובה – מגמה אשר תיבלם ע"י הזרקת הכספים למשק האוסטרלי, לעניות דעתה של הממשלה, השואפת לחסן את כלכלת אוסטרליה ככל הניתן מפני השפעות המשבר הכלכלי העולמי, ההולך ומחריף. אך המהלך טומן בחובו מחיר כבד - העודף התקציבי של אוסטרליה, שהוערך בכ-22 מיליארד דולרים עם תום שנת הכספים שחלפה, יתאפס כליל, ואף יהפוך לגירעון בסך כ-22.5 מיליארד דולרים. פיטר קוסטלו, שר-האוצר לשעבר בממשלתו של ג'ון הווארד, אותו הדיח ראד מתפקידו בשלהי השנה שעברה, כינה את המהלך "פניית פרסה מסוכנת", והגדיר את מדיניותה של ממשלת ראד כ"התאבדות כלכלית". ואילו בנק הרזרבות הלאומי הודיע אתמול על הוזלת אחוז הריבית במשק באחוז שלם נוסף - שער הריבית החדש עומד כעת על 3.25 אחוזים בלבד. 
אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס