��������
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  |

הריבית תעלה שוב לפני הבחירות

עדכון אחרון : 25.10.07

 


כלכלנים מעריכים כי בנק הרזרבות הלאומי של אוסטרליה צפוי להכריז על עליה נוספת בריבית, זו הפעם השישית ברציפות מאז תחילת כהונתו הנוכחית של רה"מ ג'ון הווארד. הריבית צפויה לעלות ב-0.25 אחוזים נוספים בשביעי בנובמבר, כשבועיים לפני הבחירות לראשות הממשלה.

 

שש עליות בארבע שנים

כלכלנים טוענים כי בנק הרזרבות הלאומי יכריז על עליה נוספת בריבית במשק, בסך 0.25 אחוזים, עם התכנסו לישיבה הרבעונית הצפויה בתחילת חודש נובמבר השנה. לטענת הכלכלנים, רק קריסה מוחלטת של השווקים הבינלאומיים תמנע את העלייה הצפויה בריבית, הנובעת מאינפלציה המתקרבת לכדי 3 אחוזים, הגבול העליון עליו הכריז הבנק לעליה נוספת בריבית. זוהי העלייה השישית בריבית מאז תחילת כהונתו הנוכחית של רה"מ ג'ון הווארד, אשר הבטיח אחוזי ריבית נמוכים במיוחד בטרם נבחר לכהונה זו. ההעלאה הנוספת בריבית, לכשתוכרז, תעלה את תשלום המשכנתא הממוצע, על נדל"ן שערכו 400,000 דולר אוסטרלי, בכ-67 דולרים לחודש – ובסה"כ ב-395 דולרים לחודש בממוצע, מאז בחירתו של הווארד לכהונתו הנוכחית.

 

האופוזיציה מגחכת

רה"מ המכהן ג'ון הווארד ושר האוצר פיטר קוסטלו, התראיינו באומרם כי, לעניות דעתם, אין כל צורך בהעלאה הנוספת בריבית. לדבריהם, עומדת האינפלציה כיום על 1.9 אחוזים בלבד, ולפיכך נושקת לגבול התחתון עליו הכריז הבנק – 2 אחוזים בלבד. בנוסף, חזרו ואמרו, תעלה הריבית פי כמה תחת ממשלת הלייבור, באם תיבחר. ראש האופוזיציה והמועמד המוביל לראשות הממשלה, קוין ראד, הביע גיחוך ופסל את הדברים מכל וכל, בטוענו כי ממשלתו של הווארד ממהרת לעמוד מאחורי נתונים כלכליים חיוביים, אך "מותירה אחריה שובל של אבק" בכל פעם בה היא נדרשת לקחת אחריות על נתונים שליליים. לדבריו נובעות העליות בריבית ממדיניות הממשלה, המתעלמת בשיטתיות מאזהרות הנוגעות לחוסר בהכשרת אנשי מקצוע מוסמכים ובבניית תשתיות הולמות.

 
תגובה למאמר

לדיון המלא בפורום


אל אוסטרליה -אודות -רשימת כותבים - -פורום -פורקס -יחסי ציבור -ביטוח רכב -ביטוח חובה