חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

קרטל הקרטון נקנס ב-36 מיליון


עדכון אחרון : 3.11.07

 


המיליארדר ריצ'ארד פראט (בתמונה משמאל), בעליה של חברת הקרטון "ויזי", ומנהלי החברה הבכירים, נמצאו אשמים בקנוניית תיאום המחירים הגדולה ביותר אותה ידעה אוסטרליה מעודה. החברה נקנסה ב-36 מיליון דולר, ומנהליה ב-2 מיליון דולר נוספים.

"הקרטל החמור ביותר שידעה אוסטרליה מעודה"

שופט בית-הדין הפדרלי מצא אתמול את המיליארדר ריצ'ארד פראט (Pratt) אשם בתיאום מחירים בין חברות, האסור על פי חוק באוסטרליה מזה כשלושים שנה. בגזר דינו, שהשתרע על פני 66 עמודים, הוקיע השופט את ענקי הקרטון "ויזי" ו"אמקור" (שלה אין כל קשר לחברה הישראלית הנושאת את אותו השם). לטענת התביעה, הסכימו החברות שלא להתחרות זו בזו למשך כחמש שנים, בהסכם בלתי-חוקי שזכה לאישורם ותמיכתם של בעלי החברות עצמן, שאף נפגשו בחשאיות במלבורן על מנת לסכם סופית את פרטי העסקה הפלילית. השופט כינה את המעשה "הקרטל החמור ביותר שהתגלה באוסטרליה מאז ייסוד החקיקה האוסרת על תיאום מחירים, לפני כשלושים שנה".

 

קנסות מזעריים, בהתחשב בהונאה

חברת "אמקור", שדיווחה על קיום הקרטל וזכתה בשל כך בחסינות מפני תביעה משפטית, לא נקנסה. "ויזי", בבעלותו של פראט, נקנסה ב-36 מיליון דולר אוסטרלי, ומנהליה הבכירים ב-1.5 מיליון ו-500,000 כל אחד. יו"ר הוועדה האוסטרלית לתחרות וצרכנות (ACCC), שתבעה את "ויזי", התראיין באומרו כי הקנס מהווה פחות מעשירית מן הסכום בו מואשמות החברות כי הונו את הציבור ואת לקוחותיהן הישירים – כ- 500 מיליון דולר – והתריע כי קנסות כגון אלה, המהווים טיפה בים עבור בעלי החברות, לא ירתיעו קרטלים נוספים, אם לא ילוו בעונשי מאסר בפועל שיוטלו על המנהלים ובעלי החברות האחראים. שר האוצר, פיטר קוסטלו, הודיע בעבר כי יפעל לכינון בחוק של עונשי מאסר למנהלים כגון אלה, אך לא עשה כל צעד בנושא במהלך שלוש השנים האחרונות. קוין ראד, ראש האופוזיציה והמועמד המוביל לראשות הממשלה, הודיע כי באם ייבחר, יפעל מיידית ליישום ההמלצה.

 
אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס