חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | ויזה לארה"ב |

מאות אלפי ילדים להורים מסוממים

לילך ענברשני, 21.5.07 - מועצת הסמים הלאומית של אוסטרליה פרסמה היום דו"ח לפיו אחד מכל שמונה ילדים בגילאי 2-12, כ-230,000 במספר, גדל בבית בו צורכים מבוגרים סמים אסורים או אלכוהול באופן מופרז. הילדים נחשפים גם לבעיות חברתיות הנלוות לשימוש המוגזם, כגון מחלות נפש, אלימות משפחתית ובכלל זה התעללות, ניצול מיני והזנחת ילדים. השר הפדרלי האחראי על תחום הסמים האסורים, כריסטופר פיין, מציין כי עד כה לא הושם דגש מספיק על השפעת הצריכה המוגזמת על המשפחות. ממשלת אוסטרליה תמשיך ותשקיע במחקר בנושא, לדבריו.  

   
מתוך הממצאים עולה גם כי מעל ל-40,000 ילדים (2.4%) גדלים בבית בו מעשנים מבוגרים מוצרי קנביס (מריחואנה, חשיש וכיו"ב) בתדירות יומיומית, וכי 14,000 (0.8%) ילדים גדלים בבית בו משתמש אדם מבוגר באמפטמינים (אקסטזי, ספיד וכיו"ב) פעם בחודש לפחות. פרופ' שרון דאו, הנמנית על צוות המחקר, ציינה כי ההתנהגויות המאפיינות הורות לוקה מתקיימות בעיקר בבתים בהם חיות אמהות חד הוריות המכורות לסמים, ולאו דווקא בקרב משפחות בהן זוג הורים פעילים. היא סייגה את דבריה בכך שישנם הורים צרכני אלכוהול אשר הורותם סבירה - "כשמדובר בבית בו אחד ההורים שותה פעם בשבוע, למשל, מספיקה תמיכתו של ההורה שאינו שותה על מנת לקיים הורות סבירה. עיקר הבעייתיות בהקשר זה היא בבתים בהם אין הורה השומר על רמת הורות סבירה, למשל כשאחד מן ההורים צורך סמים בתדירות גבוהה והשני סובל מבעיות נפש כגון חרדה ודכאון. משפחות כאלו סובלות לעיתים קרובות גם מדחק כלכלי המחמיר את המצב".
 
(ילד מורחק מבית הוריו - תצלום המחשה)

 

ד"ר הרון, יו"ר מועצת הסמים הלאומית באוסטרליה, מסרב להטיח ביקורת בממשלה, בנימוק ש-1.5 מיליארד דולר אוסטרלי הושקעו בשירותי טיפול במכורים במהלך תשע השנים האחרונות, אך מודה כי נדרשים שירותים רבים יותר. הוא ממליץ על שירותים בהם יהיו חברי המשפחה כולם משתתפים פעילים בטיפול, שירותים המתרכזים גם בילדים ולא רק בהורים. הוא מציין כי נדרשים משאבים כלכליים נוספים לטיפול בבעיה - "ילדים הגדלים בבתים בהם נצרכים סמים ואלכוהול באופן מוגזם, המלווה לעיתים קרובות גם בהתנהגויות אנטי חברתיות, גדלים אל תוך תפיסה לפיה אורח חיים כזה הוא ברירת המחדל. עלות הטיפול בילדים אלה נמוכה מעלות הזנחת הטיפול בהם. ילדים הם עתידנו, ולכן השקעה בטיפול שכזה הינה חיונית".
תגובה למאמר

לדיון המלא בפורום

אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס -יחסי ציבור