חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | ויזה לארה"ב |

רה"מ הפקיע השליטה באבוריג'ינים


עדכון אחרון : 22.6.07

 


ראש-ממשלת אוסטרליה ג'ון הווארד הפקיע את השליטה בעניינים האבוריג'ינים מידי ממשלת מדינת השטחים הצפוניים שבאוסטרליה. הצעד המהפכני והחריג יאפשר לממשלה להנהיג אמצעי ריסון קיצוניים, בניסיון לבלום את גל ההתעללות המינית והזנחת הילדים שתקף את השטחים. 
 

"מצב חירום לאומי"

רה"מ המכהן ג'ון הווארד הצהיר אתמול על "מצב חירום לאומי" בשטחים הצפוניים של אוסטרליה. הדברים נאמרו כצידוק לצעד מהפכני וחריג, במסגרתו תופקע השליטה בענייני האבוריג'ינים מידי ממשלת השטחים הצפוניים של אוסטרליה. הוא מסר כי הצלת חייהם של ילדים הסובלים מהתעללות "כמעט מרגע לידתם", לדבריו, הינה ערך עליון.
 

ממשלת השטחים - "נגיב באוגוסט"

דו"ח ועדת בדיקה מוקיע שפורסם בשבוע שעבר מצא כי ילדים אבוריג'ינים מגיל שלוש ומעלה סובלים מהתעללות מינית, בשגרה שפשתה בכל רחבי השטחים הצפוניים. ממשלת השטחים הצפוניים מסרה בתגובה לפרסום הדו"ח, כי הכנת תגובה מפורטת לכל סעיפי הדו"ח תארך זמן מה, וצפתה את הגשתו בחודש אוגוסט השנה.

 

צעדים דרקוניים

הווארד נטל לידיו בתגובה את סמכויות הטיפול באבוריג'ינים אתמול, בהודיעו כי בכוונתו לכונן אמצעי שליטה ובקרה דרקוניים לטיפול במגפה. בין השאר יכללו הצעדים איסור על מכירת אלכוהול ופורנוגרפיה ברחבי השטחים, בדיקות רפואיות חובה לילדים עד גיל 16, שריון בכורח של עד מחצית מתשלומי הסעד על מנת למנוע הוצאתם על סמים ואלכוהול, ומניעת דמי סעד למשפחות שילדיהן לא יפקדו את ספסל הלימודים. הפרלמנט ייקרא מפגרת החורף לאישור הצעדים, וכוחות משטרה וצבא יאכפו את יישומם.

 

התנגדות ציבורית

מושלת השטחים הצפוניים, קלייר מרטין, הגיבה להאשמותיו של הווארד בכשל לאומי במילים "שטות מוחלטת". לדבריה, פועלת ממשלתה ליישום הפתרונות המפורטים בדו"ח ועדת הבדיקה מזה זמן מה. המומחה המוביל לענייני אבוריג'ינים פרופ' ג'ון אלטמן, ראש המרכז למחקר אבוריג'יני כלכלי באונ' האוסטרלית הלאומית, אמר בתגובה להפקעת הסמכויות כי הממשלה הפדרלית כושלת מלטפל בבעיות הבסיסיות הקיימות בקהילות האבוריג'יניות, כגון חוסר התעסוקה. לדבריו מהווים הצעדים תגובה "מהבטן" והטלת אשמה ברשויות המקומיות.

 
 
תצלום : Jerry Gallea, Oxfam Australia

 
תגובה למאמר

לדיון המלא בפורום

אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס -יחסי ציבור