חדשות יומיות, כתבות ומאמרים מאוסטרליה
  אל אוסטרליה | אודות  | פורום | קישורים  |  |  | תעודות סל |

ממרחקים - שיחה עם עידן רייכל

זבולון שלו


 
לאחר שני אלבומי מופת אין באמת צורך להציג את הפרוייקט של עידן רייכל. גם אם אתם לא חובבי מוזיקה גדולים, אין סיכוי שפיספסתם בשנים האחרונות את 'אם תלך', 'מילים יפות מאלה', 'ממעמקים' ועוד שירים רבים משני אלבומי הפרוייקט שהפכו לרבי מכר היסטריים וזכו כמעט בכל פרס מוזיקלי אפשרי בישראל. לאחר ישראל הגיע הזמן לכבוש גם את שאר העולם. במסגרת סיבוב הופעות עולמי מגיע בפעם הראשונה 'הפרוייקט של עידן רייכל' לאוסטרליה. לקראת ההופעות, בתחילת מרץ, קיימתי עם עידן רייכל שיחה קצרה על הפרויקט, על הא ודאאא.

רק טבעי הוא שאת השיחה עם עידן רייכל (בתמונה משמאל) ניהלתי עמו כשהוא בחדרו במלון בפאריז, משם ימשיך לאיטליה, כתחנת ביניים לפני ההגעה לאוסטרליה. סיבוב ההופעות הראשון של 'הפרוייקט של עידן רייכל' באוסטרליה יכלול הופעה בפסטיבל וומאד (World Of Music And Dance) שיערך, כמידי שנה, בחודש מרץ באדלייד, שבדרום-אוסטרליה, ובנוסף גם הופעות בכל הערים הגדולות או, בסמוך למקומות בהם קיימת קהילה גדולה של ישראלים (מלבורן, סידני, ביירון ביי).

 

 
זו לא הפעם הראשונה שלכם באירופה, בצרפת. משהו בסיבוב הזה שונה מההופעות לפני שנתיים?

 

כן, אנחנו מנסים להפיץ את המוזיקה של הפרוייקט ברחבי העולם, ותוך כדי כך גם לייצג את ישראל, את המוזיקה של ישראל. אנחנו רוצים להביא את המוזיקה של ישראל, של הרחוב התל אביבי, כמו שאנחנו מבינים אותו, לשאר העולם. בדרך כלל, כשאנחנו מגיעים בפעם הראשונה לארץ חדשה, אנחנו נשענים על הקהל היהודי במקום והישראלים שגרים בתפוצות. ככל שאנחנו מתראיינים יותר ומשמיעים את המוזיקה שלנו בתחנות הרדיו המקומיות, כך אנחנו מצליחים להגיע גם לקהלים רחבים יותר.

 

ההשתתפות בפסטיבלי וומאד, בהם הופעתם עד היום (אנגליה וסינגפור), תרמה רבות להפצת המוזיקה של הפרויקט בעולם, הגעתם לאותו קהל רחב שציינת. מה תרם לך הסיבוב העולמי מבחינה מוזיקלית?

 

הפסטיבלים נתנו לנו חשיפה לקהל עולמי במידה מאוד רחבה. כשאנחנו יוצאים לעולם אנחנו קודם כל רואים כמה הטריטוריה הישראלית, מוזיקלית, מיוחדת בעצם בעיני העולם. כמה אנחנו יכולים לשתף ולתת לעולם מהעשיה המוזיקלית הישראלית, שהיא כור היתוך מאוד משמעותי. יחד עם זאת, הצלחנו ליצור קשרים ולהופיע עם זמרים שונים מרחבי העולם. כך למשל הופיעה איתנו סאלי ניולו מקמרון, אומנים מקולומביה, רואנדה, מאלי, אנגליה. נוספו הרבה חברים שמנגנים איתנו וחלק מהם יהיו באלבום הבא של הפרוייקט, שכרגע נמצא בשלבי כתיבה. כך למעשה, בעקבות היציאה החוצה ושיתוף אומנים ממדינות שונות, הפרוייקט פרץ גם את גבולות ישראל.

 

בנוסף למוזיקה אתם מביאים לעולם גם את הרב תרבותיות הישראלית, שלא תמיד כולם מודעים לה. הרבה אנשים שדיברתי איתם למשל מופתעים לגלות שיש בישראל גם מהגרים מאתיופיה.

 

אנחנו בהחלט רואים את עצמנו כשגרירים של ישראל בעולם, שגרירים תרבותיים, שגרירי הסברה, גם בעניני הסכסוך הפוליטי.

 

כשגרירים מוזיקליים, זה לא מכביד לפעמים הנטל הזה, להיות גם שגרירים פוליטיים?

 

אני חושב שזה חלק מהענין, כמו שלפני עשרים שנה פול סיימון, עם גרייסלנד, לא יכל להתעלם מהאפרטהייד, 2U עם בונו לא יכלו להתעלם מהסכסוך באירלנד, כך גם אנחנו. זה חלק מהדברים שמשפיעים על חיינו.

 

לפני שנה נסעתם, כל הפרוייקט, לסיבוב הופעות באתיופיה, מה שגם הונצח לסרט דוקומנטרי על ידי תומר היימן. איך היה הביקור הזה עבורך? שונה מן האופן בו הצטיירה לך אתיופיה דרך המוזיקה?

 

זה היה אחד הסיבובים המרגשים שלנו. חלק מהזמרים בפרוייקט חזרו למעשה בפעם הראשונה לאתיופיה מאז שעזבו אותה, זה היה עבורם ביקור שורשים. הגענו לשם בעקבות הזמנה של מחמוד אחמד, גדול זמרי אתיופיה, שפגשנו בפסטיבל וומאד באנגליה, בו השתתפנו.  הוא הזמין אותנו לבוא להופיע בפסטיבל באתיופיה ונענינו להזמנה. היה מאוד מרגש לראות איך הקהל המקומי הגיב למוזיקה הזאת. הקהל קיבל בחיבוק ענק את אותם זמרים שעלו מאתיופיה לישראל ושבו אליהם. זה היה מאוד מרגש. אתיופיה עצמה, כארץ מזרח אפריקאית, היא ארץ עם הרבה ניגודים, מצד אחד יש את העיר הגדולה, אדיס אבבה, ומצד שני במרחק עשרים דקות משם אנשים עדיין גרים בשבטים ובכפרים בצורת חיים מאוד מענינת.

 

 
 
 
          "הפרויקט של עידן רייכל" בהופעה, 
                  באדיס-אבבה, אתיופיה
 

אתה מתעסק הרבה בקצוות. מצד אחד מחשבים וציוד טכני שהוא המילה האחרונה בשוק, מצד שני אתה משתמש גם בכלים אתניים, בסיסיים, עתיקים מאוד, שיותר קרובים לשבטים אותם הזכרת מקודם.

 

זו בעצם אחת ממטרות הפרוייקט, לשלב ישן עם חדש, מזרח עם מערב, וזה אומר גם לשלב בין גילאים שונים של חברי הפרוייקט. הזמרת הכי צעירה בפרוייקט היא בת שש עשרה והבוגרים הם בני שבעים ואף שמונים, כך שהכוונה היא להביא את כולם, מכל הקצוות, למרכז אחד. לקבץ את הקצוות של המוזיקה השבטית עם מוזיקת המועדונים של תל אביב ובצורה מסוימת, איכשהו, לשלב את כולם.

 

כמה אנשים שותפים לפרויקט בהקלטות ובסיבוב הופעות?

 

עד היום השתתפו בהקלטות של הפרויקט כשבעים אומנים מישראל. בסיבוב ההופעות העולמי אנחנו שמונה, ביניהם נגנים מתל אביב, גרוזיה, אורוגוואי, אתיופיה, סודן. מיקבץ מאוד מגוון.

 

כשיצא האלבום השני 'ממעמקים', מהחנות ניגשתי ישר לאוטו , הכנסתי את הדיסק והקשבתי ל'עלה נישא ברוח', השיר הראשון, בביצועה של שושנה דמארי. אני זוכר שישבתי באוטו ולא יכלתי לעבור לשיר השני. זה שיר מאוד מרגש לטעמי, ביצוע מאוד מרגש. השיר מלכתחילה נכתב עבור שושנה דמארי? איך הגעת לעבוד איתה?

 

כן, השיר נכתב במיוחד עבור שושנה דמארי. חיזרתי אחריה תקופה ארוכה, שושנה דמארי, גדולת זמרות ישראל, הדיווה של כל הזמנים. לבסוף היא התרצתה והסכימה לשיר איתנו בפרוייקט, שזה היה כבוד גדול מאוד בשבילי, מה עוד שהייתה מבוגרת מהסבים והסבתות שלי. זו חוויה מדהימה שנשארה איתי. כשכל בני גילי הלכו לאוניברסיטה אני פשוט הלכתי ללמוד אצלה. פשוט מדהימה.

 

הסיבוב האוסטרלי שלכם יכלול גם הופעה בפסטיבל וומאד באדלייד, וגם הופעות סולו של הפרוייקט בערים הגדולות. יש הבדל כלשהו בין ההופעות הפרטיות למופע של פסטיבלים?

 

לא ממש. בדרך כלל בפסטיבלים אנחנו נדרשים לתת סט קצר יותר. בנוסף, ההופעות בחוץ, כמו בוומאד, הן אנרגטיות יותר, היות והקהל עומד.

 


את הפרוייקט של עידן רייכל אני מתעתד לראות במסגרת פסטיבל וומאד (בו יופיע גם דוד ד'אור). בנוסף אראה לפחות עוד אחת משתי ההופעות. הופעה שמאחדת, כפי שעידן אמר בעצמו, על במה אחת, קצוות כמעט בלתי אפשריים, בצורה הכי טבעית שרק אפשר. חדש עם ישן, צעיר עם מבוגר, גרוזיני עם אורוגואי, אתיופי, ובעצם כולם ישראלים. ואם תירצו זו גם לא בדיחה. אני, ואיתי כנראה עוד רבים, מצפים לראות את הפרויקט שהניב כל כך הרבה שירים נפלאים, כאן באוסטרליה, בהופעה.
 
להלן פרטי ההופעות - 
 

5th of March - Sydney Opera House

Special Guest ‘SONIA’

For bookings www.ticketmaster.com.au/ 136 100


6thof March - A&I Hall, BANGALOW, QLD 

Special Guest Nomadic Heart

For bookings www.ticketmaster.com.au/ 136 100


7-9thMarch – WOMADelaide

For bookings www.womaelaide.com.au/ 1300 30 40 72

10thMarch – Canberra Theatre

Special Guest ‘SONIA’

For bookings www.canberratheatre.org.au/ 02 6243 5711


11thof March – Chapel off Chapel MELBOURNE

INTIMATE GRAND PIANO PERFORMANCE

Special Guest ‘SONIA’

For bookings www.chapeloffchapel.com.au/ 03 8290 1333


12thof March – Prince of Wales Bandroom MELBOURNE

LIVE & LOUD

Special Guest ‘NICKY BOMBA’ (SOLO)

For bookings www.ticketmaster.com.au/ 136 100


DUE TO OVERWHELMING DEMAND A THIRD AND FINAL MELBOURNE SHOW

13thof March – Besen Performing Arts Centre (MELBOURNE)

FAMILY & FRIENDS ALL AGES EVENT

Special Guest ‘ALANA BRUCE & BAND’

For bookings www.ticketmaster.com.au/ 136 100

פורסם ב-  - לחצו כאן לנקודות חלוקה או למנויים

 
אל אוסטרליה -אודות - -פורום -פורקס